پایان نامه کارشناسی ارشد رشته عمران سازه های هیدرولیکی: آبشستگی پایه پل ها

دانلود پایان نامه

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران

با عنوان : آبشستگی پایه پل ها

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی عمران – سازه های هیدرولیکی

عنوان:

آبشستگی پایه پل ها

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

پایه های پل احداثی در کانال های روباز منجر به تغییرات حائز اهمیتی در الگوی جریان می گردند. هنگامی که جریان یک جهتی در یک کانال با یک مانع عمودی مواجه می گردد، به جریان سه بعدی تبدیل می شود، الگوی جریان حاصله در اطراف پایه پل پیچیده می شود. آبشستگی موضعی اطراف یک پایه پل (استوانه ای) مساله ای است که بیشتر مهندسان هیدرولیک با آن درگیرند. این یک مساله پیچیده است که از اندر کنش جریان آشفته سه بعدی اطراف استوانه و بستر متحرک کانال ایجاد می گردد. آبشستگی موضعی اطراف پایه های پل یکی از متداول ترین علل شکست پل ها می باشد که به طور جدی نتایج زیانبار و غم انگیزی را موجب می گردد. آبشستگی موضعی پایه پل، یک موضوع مطالعاتی عمومی برای بیشتر مهندسان هیدرولیگ گردیده است.

مقدمه:

پل ها از جمله مهمترین و پر کاربردترین سازه های رودخانه ای بوده و به عنوان کلید راه های ارتباطی از اهمیت زیادی برخوردار هستند. هر ساله با وقوع سیلاب در هر رودخانه تعداد زیادی از این پل ها، درست زمانی که بیشترین نیاز به آنها وجود دارد تخریب می گردند. یکی از مهمترین و مؤثرترین عوامل این تخریب ها آبشستگی اطراف پایه های پل می باشد.

فصل اول

آبشستگی پایه پل ها

1-1) هدف

با توجه به اهمیت بحث آبشستگی و نقش آن در مراحل طراحی پل و جلوگیری از این پدیده مخرب به وضوح آشکار می شود که در طراحی پایه ها، کناره ها، تاسیسات ساماندهی و تاسیسات موقتی پل ها در داخل رودخانه، برآورد میزان پایین رفتن بستر در اطراف این سازه ها در اثر آبشستگی نیاز به بررسی های دقیقی دارد که لزوم محاسبه آن، مستلزم شناخت دقیق و جامع از الگوی جریان اطراف پایه پل و شناخت کامل فیزیک مساله و شناخت مکانیزم این پدیده است از این رو در این تحقیق به شناخت آبشستگی، مکانیزم وقوع آن و عوامل موثر بر این پدیده می پردازیم.

2- تعریف آبشستگی و انواع آن:

آبشستگی پدیده ای است که با عمل فرسایش جریان در بسترهای رسوبی ایجاد می شود آبشستگی ناشی از عمل فرسایش در اثر جریان اب و حمل مواد از بستر و سواحل آبراهه ها و اطراف پایه های پل و سازه های هیدرولیکی می باشد. این پدیده باعث فرسایش بستر رودخانه و در نتیجه پایین رفتن سطح بستر آن و تمایل به در معرض قرار دادن و آسیب رساندن به بناهای مستقر در مسیر رودخانه نظیر پی های پل و شمع هایی که سازه ها و تکیه گاه ها را حمایت می کنند می گردد و می تواند موجب ایجاد خسارت، واژگونی سازه ها و ایجاد زیان های جانی و مالی شود.

از اینرو شناخت انواع آبشستگی و عوامل موثر در ایجاد آن ها، برای مطالعه در خصوص احداث پل ها و بناهای مستقر در مسیر رودخانه ها ضرورتی اجتناب ناپذیر است. بدین جهت آبشستگی ها را می توان از نظر علل ایجاد آن ها به سه دسته زیر تقسیم نمود:

الف) فرسایش یا آبشستگی عمومی

ب) آبشستگی ناشی از تنگ شدن مسیر

ج) آبشستگی موضعی

تعداد صفحه : 29

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         [email protected]

دیدگاهتان را بنویسید