پایانامه کارشناسی ارشد در رابطه با : بررسی تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه93

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

تکه ای از متن پایان نامه :

رسوا شوند مگر اين و شيعه او كه بنام خود و نام پدرشان خوانده ميشوند زيرا نسبشان صحيح می باشد.» (مسعودي 1374: ‏2/ 3) بر این مبنا دعوت به تشیع از زمانی آغاز گردید که آیه وَ أَنْذِرْ عَشِيرَتَكَ الْأَقْرَبِينَ (سوره 26 آیه 214) به پیامبر نازل گردید و فرمود: و (نخست) خويشاوندان نزديكت را انذار كن؛ که به این درخواست پیامبر کسی غیر از حضرت علی پاسخ مثبت نداد که از این پس پیامبر آنان را رستگاران خواند.

2/2 – جریان‌های شیعی و آشنایی ایرانیان با آن

الف- تشیع ایران در قرن اول هجری

از اولین نمونه‌های آشنایی ایرانیان با تشیع بایستی به دوران حکومت امام علی (ع) اشاره نمود که موضع‌گیری‌های عدالت طلبانه آن حضرت در طرفداری از اهل ذمه و توصیه به عاملانش در پرهیز از ظلم و ستم بر ایشان قابل مشاهده می باشد. همچنین در قضیه قتل هرمزان، به‌طور قاطع در مجلس مشورتی عثمان، به کشتن قاتل وی یعنی عبیدالله بن عمر رأی داد. موضوع اجرای عدالت توسط ایشان تا جایی بود که اشراف عرب امام را به برتری دادن عجمان بر عرب متهم می‌کردند. همین توجه امام به اجرای عدالت موجب گرایش ایرانیان ساکن در مناطق مرزی عراق به تشیع شده بود و شواهد موجود حاکی از میزان پیوستگی ایرانیان به تشیع، حتی در زمان خلافت امام علی (ع) به‌ویژه در نقاطی مثل بخش ایرانی نشین کوفه یا منطقه سواد می باشد. (مفتخری،1379 : 9)

مختار بن ابو عبیده ثقفی که پدرش از اصحاب پیامبر بود ازجمله چهره‌های قیام‌کننده بر ضد حکومت بنی‌امیه می‌باشد. مختار هم پیمانی با عبدالله بن زبیر به کوفه بازگشت و با غلبه بر عبدالله بن مطیع، موصل را نیز تصرف نمود. او مسببان و قاتلان امام حسین (ع) را دستگیر و این می باشد که منطقه فراهان از نواحی زیر مجموعه قم به شمار می آمده می باشد و همین تشیع این خاندان عامل موثری در رونق مذهب شیعه در فراهان می باشد.

ت- تشیع ایران در قرن سوم هجری‏

نهضت مختار به نهضت ابومسلم كشيده گردید؛ اما در اين فاصله (قيام مختار تا ابومسلم) نهضت‌های مذهبى ديگرى زیرا قيام «زيد بن على» و «يحيى‏ بن زيد» اتفاق افتاد. پس از شكست قيام مختار، گروهى از ايرانيان به‌عنوان موالى و شيعه و برخى از خوارج نيز به زيد بن على پيوستند. دعوت زيد بن على ايرانيان را بيشتر با اصول اسلام آشنا ساخت. زيد مردم را به پيروى از كتاب و سنت و جهاد و مبارزه با ظلم و دفاع از مظلوم دعوت مى‏كرد. وى در بین‌النهرین ازجمله در كوفه، بصره و مدائن طرفدارانى يافت و آوازه دعوت او

 مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه