پایانامه کارشناسی ارشد : بررسی تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

  • اهمیت و ضرورت پژوهش

 

چنان­که گفته گردید، تاریخ اجتماعی شهرها و مباحث مطرح شده در آن مانند آشنایی با پیشینه­ی تاریخی محلات یک شهر، مانند موضوعات مهم و جالب در تاریخ ایران می باشد که در تاریخ­های محلی و نیز در آثاری که در مورد تاریخ شهرها نگاشته شده­اند، به آن پرداخته شده می باشد؛ این در حالی می باشد که تعداد منابع تاریخی با ارزش در این زمینه در مقایسه با آثار مربوط به تاریخ سیاسی به طور قابل ملاحظه­ای اندک می باشد. از طرف دیگر بسیاری از اماکن تاریخی موجود در محلات قدیمی در نتیجه­ی تحولات جدید شهرسازی در معرض بی­توجهی و نابودی قرار   گرفته­اند؛ به همین دلیل، انجام پژوهش و پژوهش درمورد­ی پیشینه­­ی تاریخی و اجتماعی محلات قدیمی، از لحاظ جبران کمبود منابع مکتوب و نیز با در نظر داشتن بروز تغییر شکل شدید در بافت کالبدی و حتی بافت جمعیتی این محلات، بسیار مهم و ضروری به نظر می­رسد. مضاف بر این، از رهگذر انجام چنین پژوهش­هایی، دستیابی به بسیاری از ناگفته­های تاریخ اجتماعی که در هیچ یک از منابع مکتوب ثبت نشده­ و تنها در سینه­ی افراد کهنسال نهفته می باشد، محقق می­گردد.

 

1) محله­ی دردشت به عنوان یکی از قدیمی­ترین محلات اصفهان که در بعضی از دوره­ها مانند در دوران دیلمیان و سلجوقیان از وسعت و اعتبار قابل توجهی برخوردار بوده، از آغاز تاکنون چندین بار به لحاظ کالبدی تغییر کرده می باشد.

2) محله­ی دردشت همواره یکی از مهم­ترین محلات اصفهان بوده می باشد؛ زیرا که از دیرباز هم­جوار مراکز مهم سیاسی، مذهبی و اقتصادی این شهر قرار داشته می باشد.

 

 

  • نقد و مطالعه منابع

 

به طور کلی می­توان گفت تقریباً در تمامی آثار تاریخی ارزشمندی که درمورد­ی شهر اصفهان به رشته­ی تحریر درآمده، به موضوع محلات این شهر در قالب اظهار تعداد محلات در دوره­های مختلف پرداخته­ شده می باشد. مضاف بر این، در این­گونه آثار ضمن معرفی بناهای مهم و تاریخی و نیز بزرگان و مشاهیر شهر، از محلات شهر نیز نام برده شده می باشد. با این حال نویسندگان بعضی از آثار مذکور، تمرکز بیشتری بر موضوع محلات داشته­اند و از این طریق اطلاعات بیشتری در این زمینه ارائه داده­اند.

یکی از قدیمی­ترین و ارزشمندترین منابعی که در ارتباط با تاریخ اصفهان نگاشته شده می باشد، کتاب «ذکر اخبار اصفهان» نوشته­ی «احمد بن عبدالله ابونعیم اصفهانی» می باشد که از تألیفات مهم قرن پنجم هجری به شمار می­رود. با وجودی که بخش عمده­ی این کتاب شامل معرفی اجمالی محدثان و عالمان بومی و غیربومی اصفهان می­باشد، در مقدمه­ی کتاب، اطلاعات بسیار مهم و جالب­توجهی درمورد­ی جغرافیای تاریخی این شهر ارائه شده می باشد. در اینجا ذکر این نکته لازم است که ابونعیم تقریباً تمامی مطالب کتاب خود را از کتاب­های

 مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان