پایانامه کارشناسی ارشد با عنوان : بررسی تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

تکه ای از متن پایان نامه :

 

ساحلی گاوخونی قدیم بنا شده می باشد. کاهش تدریجی آب گاوخونی قدیم در طول زمان، باعث به جا ماندن بستری جلگه­ای شده که پیش از این در زیر آب بوده می باشد. پس منطقه­ی جلگه­ای اصفهان صرفاً حاصل عملکرد رودخانه­ی زاینده­رود نیست؛ بلکه نوسانات آب دریاچه­ی گاوخونی نیز در پدید آمدن آن تأثیر به سزایی داشته می باشد (همان، 1377).

 

3-1-1-2- رودخانه­ی زاینده­رود

در باب تأثیر رودخانه­ی زاینده­رود در پیدایش بستر شهر اصفهان، در شروع کار بایستی به شکل­گیری «دلتای زاینده­رود» در این ناحیه اشاره نمود. دلتای مذکور در نتیجه­ی وقوع رسوب­گذاری شدید در محل اتصال رودخانه­ی زاینده­رود به دریاچه­ی گاوخونی قدیم شکل گرفته می باشد و از آنجا که شکل آن همانند شکل غالب این رسوبات، شبیه یکی از حروف یونانی به نام دلتا (Δ) می باشد، از آن تحت عنوان «دلتای زاینده­رود» نام برده می­گردد. این جلگه­ی دلتا شکل، منجر به شکل­گیری شهر اصفهان در محلی دلتا شکل شده می باشد؛ به عبارت دیگر شهر اصفهان به عنوان یک جزیره­ی میان­رودخانه­ای در محل اتصال زاینده­رود به دریاچه­ی بزرگ گاوخونی قدیم شکل گرفته می باشد (همان، 1377).

چنان­که گفته گردید، شکل کلی شهر اصفهان به شدت متأثر از ریخت­شناسی طبیعی آن می باشد و حتی توسعه­ و گسترش آن نیز تحت­تأثیر این عامل قرار دارد؛ در این راستا بایستی به نحوه­ی شکل­گیری استخوان­بندی اصلی شهر و تأثیرپذیری آن از این الگوی دلتایی اشاره نمود. مطالعه مسیر تحول فضای کالبدی شهر اصفهان در ادوار مختلف حاکی از آن می باشد که استخوان­بندی شهر اصفهان از همان آغاز در مرتفع­ترین قسمت دلتای اصفهان یعنی در قاعده­ی شرقی آن شکل گرفته می باشد؛ زیرا که تنها این قسمت از دلتا در مواقع طغیانی و بروز ابرسیلاب­هایی با دوره­های بازگشت طولانی می­توانسته می باشد از خطر آب­گرفتگی و سیلاب در امان بماند. واقع شدن میدان تأثیر­جهان بر روی مرتفع­ترین نقطه­ی مکانی دلتای اصفهان نشان­دهنده­ی توجه برنامه­ریزان شهری دوران صفویه به این مسئله می­باشد (رکن­آبادی، 1370: 100).

  1. به علاوه، خیابان­های اصلی شهر نیز به تبعیت از الگوی دلتایی مذکور به ویژه شکل پلکانی ساحل رودخانه­ی زاینده­رود ـ به عنوان ضلع جنوبی دلتای شهر ـ طراحی شده­اند. بر شکل­گیری شهر متمرکز و دارای حصار از اواخر قرن چهارم تا دوره­ی صفویه.
  2. شکل­گیری کلان­شهر یا متروپولیس در دوره­ی صفویه و بعد از آن (انصاری، 1376).

 

3-2-1- شکل­گیری شهر دو قلو از اواخر ساسانیان تا قرون اولیه­ی اسلامی

بر اساس آن چیز که که در منابع آمده، اصفهان در اوایل دوره­ی اسلامی از «جی» و «یهودیه» به عنوان دو شهر مجزا از یکدیگر تشکیل می­گردید که در حدود 4 کیلومتر با یکدیگر فاصله داشتند. هر یک از این دو شهر توسط روستاهای اقماری اطرافشان احاطه می­شدند که از لحاظ کالبدی و کارکردی با شهر مرکزی مرتبط بودند (همان، 1376)؛ با این وجود، این ساختار ثابت نماند و به مرور زمان دستخوش تغییرات گسترده گردید؛ به طوری که منطقه­ی جی که به دلیل نزدیکی به رودخانه و داشتن استحکامات دفاعی قوی، واجد امتیازاتی بود، جایگاه و موقعیت خود را به نفع رقیب خود یعنی یهودیه از دست داد و یهودیه که قرار گرفتن آن بر سر راه­های تجاری، امتیازی غیر قابل اغماض

 مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان