پایانامه کارشناسی ارشد با عنوان : بررسی تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه93

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

تکه ای از متن پایان نامه :

 

برای مطالعه تاریخ تشیع در فراهان آغاز لازم می باشد تعریفی از مفاهیم مورداستفاده در این بخش صورت گیرد و همچنین محدوده‌های جغرافیایی مرتبط با فراهان نیز مطالعه شوند تا زمینه لازم برای ورود به بحث حاصل گردد. در همین راستا برای نیل به مقصود آغاز به مطالعه جایگاه تشیع خواهیم پرداخت و سپس به مطالعه جغرافیایی این مذهب در اطراف منطقه فراهان و شهرهای مهم آن توجه خواهیم نمود و پس‌ازآن در خصوص تشیع و روند نفوذ و گسترش آن در فراهان سخن خواهیم گفت.

2/1- شيعه و تشيّع مفهوم شناسی، ماهيّت و خاستگاه

 

الف- لغت شیعه

برای واژه «شیعه» معانی مختلفی همچون فرقه، حزب، گروه، امّت، پیروان، یاران، هواداران، همراهان، همکاران، دوستان، اشاعه دهندگان و تقویت‌کنندگان یادکرده‌اند. (ترکمنی آذر، 1383: 15)

شیعه به معنی پيروان و ياران می باشد «شيعة الرجل: اتباعه و انصاره» جمع آن اشياع و شيع (بر وزن عنب) می باشد (اقرب الموارد) «فَوَجَدَ فِيها رَجُلَيْنِ يَقْتَتِلانِ هذا مِنْ شِيعَتِهِ وَ هذا مِنْ عَدُوِّهِ» (سوره‌ی 28، آیه‌ی 15). موسى در شهر دو مرد ديد كه مقاتله می‌کردند يكى از پيروان و يكى از دشمنانش بود. در این جا لفظ شیعه به معنای پیروی‌کننده به‌کاررفته می باشد. راغب شياع را انتشار و نيرومندى گفته و گويد: شيعه كسانى می باشد كه شخص به‌واسطه آنها نيرومند می‌گردد.

طبرسى در ذيل «ثُمَّ لَنَنْزِعَنَّ مِنْ كُلِّ شِيعَةٍ أَيُّهُمْ أَشَدُّ عَلَى الرَّحْمنِ عِتِيًّا» (سوره‌ی 19، آیه‌ی 69) فرموده: شيعه جماعتى می باشد كه در امرى به یکدیگر يارى كنند. در این جا مقصود از شیعه، گروه و فرقه می باشد. (طبرسی،1372: 6/806)

قول راغب و طبرسى مخالف آن چیز که از اقرب نقل گردید نيست. زيرا جماعت در اثر پيروى از يكديگر، به هم يارى می‌کنند و در اثر پيروى و تبعیت، شخص به وسیله آنها تقويت می‌گردد. از عباس بن عبدالمطلب نقل‌شده كه گفته بود: «نزد پيمبر خدا صلی‌الله عليه و سلم بودم كه على بن ابی‌طالب بيامد و زیرا او را بديد برويش لبخند زد. گفتم: «اى پيغمبر خدا، به روى اين پسر لبخند ميزنى؟» گفت: «اى عموى رسول الله، بخدا كه- خداوند بيشتر از من او را دوست دارد. نسل همه پيمبران از پشت خودشان بود، اما نسل من از پشت اين خواهد بود. وقتى روز قيامت گردد مردم را به نام خودشان و نام‏ مادرشان بخوانند كه خدا نمى‏خواهد

 مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه