پایانامه در مورد : بررسی تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه93

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

تکه ای از متن پایان نامه :

كتاب به سبب جامعيتِ بخش تاريخ اسلام، كه نتيجه احاطه، بى‏طرفى و امانت‌داری مؤلف می باشد، در بين تواريخ اسلامى بى‏نظير بوده و اين امر باعث اهميت كتاب شده می باشد. نويسنده در تدوين تاريخ خلفا، از منابع مورخان بهره گیری كرده، البته از كتاب‏هاى آنان نام نبرده و فقط رواياتشان را با ذكر كامل راويان نقل كرده می باشد…

روايات كتاب، درمورد بعضى قيام‏ها، مثل قيام‏هاى ايرانيان در عهد بنى‏عباس، قيام زنگيان و برخى قيام‏هاى شيعى، یک‌طرفه و تعصب‏آميز می باشد بااین‌حال، لحن روايات نويسنده درمورد خلفاى اموى و عباسى بى‏طرفانه می باشد. هدف نويسنده، ذكر تاريخ شاهان و پيامبران الهى بوده‏ اما در اظهار حوادث دوران خود یعنی ساله های 250 تا 300 هجری دقت بیشتری به کار گرفته می باشد و اطلاعات دقیق تری می دهد. دوران حکومت خاندان ابی دلف عجلی بر ناحیه کرج نیز با این دوران همزمان بوده و در اظهار این حوادث نیز دقت ویژه ای دارد. در اظهار حوادث منطقه با بهره گیری از کلماتی مثل  « حَدِّثنا»،« أَخبَرنا»،« كَتَبَ الىّ» گزارش داده می باشد‏. که نشان از داشتن منابعی مکتوب دارد که اجازه نقل حدیث آن ها را نیز داشته می باشد.

در این پژوهش از این کتاب در اظهار حوادثی که در کرج ابی دلف روی‌داده و اطلاعات مربوط به این خاندان که طبری آنها را گزارش کرده بهره گیری‌شده می باشد.

مختار و اظهار حوادث آن نیز اطلاعات کاملی هست که در قسمت مربوط به این شخص از این منبع بهره گیری‌شده می باشد.

«تاريخ قم»، ترجمه فارسى اثرى می باشد در تاريخ و جغرافياى شهر قم با برخى اطلاعات دربار فرهنگ و جامع اين شهر تا سد 4 ق، تأليف حسن بن محمد قمى (د. پس از 378 ق).

این کتاب، «كتاب قم» نام داشته و آن را به عربى و براى صاحب بن عباد نوشته بوده می باشد. وى نخست قصد داشته می باشد كتابى مشتمل بر «اخبار عرب اشعريه كه به قم نزول كردند» بنويسد؛ اما بعد هدف خود را گسترش داده و كتابى جامع دربار قم رقم‌زده می باشد.

اصل عربى كتاب قمى تاكنون به دست نيامده و آن چیز که از اين كتاب امروزه در دست می باشد، ترجمه‏اى می باشد از 5 باب كتاب كه در حدود سال 805 يا 806 ق. به انجام رسيده می باشد. كتاب قمی يكى از مفصل‏ترين آثار در تاريخ و فرهنگ اين شهر بوده می باشد و در ميان تواريخ محلى جايگاه ممتازى دارد. مؤلف با پرداختن به جزئيات مهم و اغلب منحصربه‌فرد، به توضیح ماجراى مهاجرت عرب، به‌ویژه عرب‏هاى اشعرى، به قم و نيز «ذكر اخبار ايشان در ايام جاهليت و ذكر قبايل و عشاير ايشان»، پرداخته می باشد.

 مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه