پایانامه در مورد : بررسی تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

تکه ای از متن پایان نامه :

دو نویسنده­ی معاصر خود یعنی «ابومحمد عبدالله ابن حیان اصفهانی» معروف به «ابوالشیخ انصاری» مؤلف کتاب «طبقات المحدثین باصبهانِ و الواردین علیها» و نیز «حمزه اصفهانی» مؤلف کتاب «اصبهان و تبعه­ی ادیان مختلف و خانه­ها و بناهای موجود در هر یک معرفی  می­کند (مدرسی طباطبایی، 1353).

مانند آثار مهم دیگری که طی دویست سال گذشته درمورد­ی تاریخ اصفهان تألیف شده­اند، می­توان به کتاب­هایی هم­زیرا «سفرنامه­ی اصفهان» نوشته­ی «میرزا غلام­حسین افضل­الملک»، «نصف­جهان فی تعریف الاصفهان» نوشته­ی «محمدمهدی ارباب اصفهانی»، «تاریخ اصفهان و ری و همه جهان» نوشته­ی «حاج میرزا حسن­خان جابری انصاری»، «الاصفهان» نوشته­ی «میر سیدعلی جناب» و «تاریخ اصفهان» نوشته­ی «جلال­الدین همایی» اشاره نمود. در تمامی این آثار، نویسندگان در کنار پرداختن به مباحثی نظیر معرفی بناهای مهم و تاریخی شهر و نیز مشاهیر اصفهان، به طور اجمالی به موضوع محلات شهر اصفهان و در مواردی چگونگی تقسیم­بندی شهری در این شهر نیز پرداخته­اند که در این میان، آثار میرسیدعلی جناب و جلال­الدین همایی از جایگاه ویژه­ای برخوردارند.

به غیر از منابعی که تاکنون به آن اشاره گردید، در سفرنامه­های سیاحانی که به شهر ا‌صفهان آمده­اند نیز می­توان به اطلاعات سودمند و جالبی در زمینه­ی تاریخ اجتماعی این شهر دست پیدا نمود. در این راستا بایستی به سفرنامه­های عهد صفوی اشاره نمود؛ زیرا که اغلب سیاحان معروف این عهد که در قالب سفیران کشورهای اروپایی و یا بازرگان و تاجر به ایران می­آمدند، تمام مدت سفر یا قسمت عمده­ی اوقات خود را در پایتخت صفویه یعنی اصفهان گذرانده­اند؛ به همین دلیل برخلاف سفرنامه­های ادوار دیگر که اوصاف همه­ی شهرها در کمیتی تقریباً برابر اظهار می­شده می باشد، در سفرنامه­های صفوی بیشتر مطالعه­ها و توضیحات مربوط به شهر اصفهان می باشد و سیمای این شهر در مجموعه­ی سفرنامه­ها به صورت کامل تصویر شده می باشد؛ در این میان سفرنامه­ی شاردن به طور قطع در میان سفرنامه­های سیاحان غیر ایرانی (و حتی ایرانی) مانند پرمایه­ترین و جامع‌ترین سفرنامه­ها می باشد. شاردن به دلیل حضور طولانی مدت خویش در ایران موفق گردید زبان فارسی را به خوبی فرا بگیرد و با نگاهی محققانه و اندیشمندانه به ایران و ایرانی بنگرد. رویکرد مردم­شناسانه­ی شاردن باعث ثبت اطلاعات مهم و ارزشمندی در زمینه­ی تاریخ اجتماعی ایران و به ویژه شهر اصفهان به عنوان پایتخت ایران در عصر صفوی گردید. وصف شاردن از شهر اصفهان که به زعم خودش آن را بهتر از لندن می­شناسد، در حقیقت گزارش مشروحی می باشد درمورد­ی چگونگی بافت کالبدی و جمعیتی این شهر که آن را با اظهار

 

 مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان