پایانامه در رابطه با : بررسی تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه93

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

تکه ای از متن پایان نامه :

این کتاب درواقع مهم‌ترین منبع بهره گیری‌شده در پژوهش می باشد. در این کتاب اطلاعات بسیار مفیدی در خصوص اوضاع قم و مناطق اطراف آن آمده می باشد که درزمینه موضوع رساله کمک فراوانی به جمع‌آوری اطلاعات لازم نمود.

این اثر اطلاعات زیادی در خصوص خاندان اشعری دارد که درواقع برای اثبات یکی از فرضیات پژوهش که درمورد نفوذ تشیع به‌واسطه ورود این خاندان به منطقه می باشد، کمک زیادی نمود. در این کتاب همچنین اطلاعات زیادی در خصوص روستاهای فراهان و نام و نشان آنها و میزان درامد و مالیات آنها و موقعیت جغرافیایی آنان دارد که در پژوهش حاضر از آن بهره گیری‌های زیادی گردید.

كتاب «سيرى كوتاه در جغرافياى تاريخى تفرش و آشتيان»، مؤلف: مرتضى سيفى قمى تفرشى می باشد. کتاب در 340 صفحه در سال 1361 چاپ‌شده می باشد. كتاب حاضر پژوهشى می باشد در حوزۀ تاريخ محلى منطقه تفرش، آشتیان و فراهان که به‌طور غيرمستقيم اطلاعات محدودی«الاصيلى فى انساب الطالبيين» اثر صفى‏الدين ابوعبدالله محمد بن على حسنى، معروف به ابن طَقطَقى يا ابن طِقطِقا (متوفاى  ٧٠٩  ق) می باشد. وى از علماء، مورخان و نسب شناسان امامیه در روزگار خود، از خاندان نقابت و خود نقيب حلّه، كربلا و نجف بوده می باشد و در طى سفرهاى علمى خويش، از نسب شناسان و جرايد انساب شهرهاى بصره، بغداد، موصل، مراغه، فراهان، قم، شيراز و… بهره برده می باشد. در ارتباط با اساتيد و مشايخ مؤلف گفتنى می باشد كه وى با علماى بزرگ روزگار خويش؛ همچون على بن محمد دستجردانى وزير، ظهيرالدين على كازرونى، عبدالرزاق بن احمد شيبانى معروف به «ابن فوطى» مؤلف مجمع الآداب و الحوادث الجامعة كه از او به حدّثنى الفاضل المورخ العلّامه ابوالفضل نموده می باشد، الشريف على بن احمد عبيدلى از او تعبير بالسيد الفاضل نموده، ابراهيم زركشى كه از وى تعبير به حدّثنى شيخ من شيوخ الحديث يعرف بابراهيم الزركشى و… ارتباط و مراوده داشته كه طبعاً به بهره گیری از علوم، روايات، نسخه‏ها و كتاب خانه‏هاى آنان راه مى‏برده می باشد، به همين خاطر بايد اذغان كرد كه يكى از از ويژگى‏هاى اين اثر، گستردگى منابع كتبى و شفاهى آن مى‏باشد. از این کتاب‌ نیز در این پژوهش بهره گیری فراوانی مخصوصاً در اظهار نسب امام زادگان معروف فراهان و بقاع متبرکه و ارتباط آنان با خاندان ائمه علیه‌السلام، گردید.

 مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه