پایانامه در رابطه با : بررسی تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه93

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

شهر فرمهین و دیگری بخش خنجین با مرکزیت همین شهر می باشد. از دیگر روستاهای منطقه می‌توان به تلخاب و فشک اشاره نمود. (مرکز آمار ایران،1390)

پ- جغرافیای اقتصادی فراهان

اقتصاد منطقه بر پایه کشاورزی و دام‌پروری استوار می باشد و منطقه به انبار غله و خطه زرخیز معروف می باشد که عمده محصولات آن گندم، جو، یونجه، حبوبات، سیب‌زمینی و انگور می باشد. 60663 هکتار از اراضی شهرستان فراهان زیر کشت محصولات زراعی بهاره و پاییزه می‌باشد و رتبه‌های ذیل را در تولیدات زراعی در استان مرکزی دارا می‌باشد. مقام اول استان در تولید گندم دیم با سطح 40000 هکتار و مقام اول استان در تولید حبوبات دیم با سطح 3900 هکتار. ارتباط اقتصادی داشته می باشد. همچنین از دوره ایلخانان سکه‌های نقره نیز به‌دست‌آمده می باشد و همچنین ظروف و اجرهای سفالی که احتمالاً از کارگاه‌های سفال کاشان به این شهر آورده می‌گردید، همه این‌ها می‌تواند دلیلی بر رونق اقتصادی منطقه در دوره مذکور باشد. (شراهی،1385: 1182)

 

1/2 وضعیت تاریخی (فراهان در گذر تاریخ)

الف- فراهان

فراهان تاریخی، محلی می باشد در نزدیکی همدان (قزوینی،1373: 500) که در آن نمک زاری به مسافت چهار فرسنگ در چهار فرسنگ وجود داشته می باشد، (قزوینی،1373: 500) این منطقه با کویر میقان امروزی برابر می باشد. این منطقه درگذشته با وره (نزدیک آشتیان) و طبرس (تفرش) همسایه بوده (یعقوبی، 2536: 49) و روستای باستانی فردجان (فردقان) نیز مرز شمالی منطقه بوده می باشد. (ابن فقیه، 1349: 75) قسمت

 مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه