پایانامه در رابطه با : بررسی تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

تکه ای از متن پایان نامه :

علاوه بر نام پارتاکنا و صورت­های مختلف گابای، بایستی از نام «انزان» یا «انشان» نیز به عنوان یکی دیگر از اسامی باستانی اصفهان نام برد. اطلاق این نام به منطقه اصفهان می­تواند مربوط به زمانی باشد که به استناد منابع تاریخی، گابای در آغاز قرن هفتم ق.م و هم­زمان با برافتادن دولت بزرگ عیلام توسط «آشوربانی­پال» ـ پادشاه آشور ـ در قلمرو دولت انشان یا انزان در شرق و جنوب شرقی عیلام قرار گرفت و سالیانی چند مرکز این دولت مستقل پارسی­زبان بود که توسط اجداد کوروش هخامنشی اداره می­گردید (همان، 1376).

علاوه بر اسامی باستانی فوق­الذکر، شهر اصفهان دارای فهرستی از اسامی می باشد که نشان­دهنده­ی تغییر و تحول این واژه در طول زمان و در نهایت تبدیل شدن آن به شکل امروزی­اش یعنی «اصفهان» هستند. در این راستا با مراجعه به بعضی از منابع یونانیان باستان درمورد­ی تاریخ و جغرافیای ایران می­توان به صورت­های قدیمی واژه­ی اصفهان دست پیدا نمود که در آثار مورخان و جغرافیانویسان دوران اسلامی نیز منعکس شده می باشد؛ از آن جمله بطلمیوس[1] ـ جغرافیانویس معروف یونانی در قرن دوم میلادی ـ در نوشته­های خود به نقل از اراتستن[2] (275 ـ 195 ق.م) اصفهان را به صورت «آسپادانا» (Aspadana) معرفی می­کند و آن را مشتق از «اِسپادا» (Spada) به معنی «سپاه و لشکر» می­داند (همان، 1376). شایان ذکر می باشد که به غیر از آسپادانا در منابع مختلف، به صورت­های قدیمی دیگری از اصفهان هم­زیرا آپادانا، آپادان، اسپدان، اسپاهان، اسباهان، اسپهان، اسبهان، سپاهان، صفاهان، اسفاهان، اصفاهان و اصبهان نیز ذکر گردیده می باشد (دهخدا، 1377: ذیل اصفهان). در ادامه، بر اساس آن چیز که که در منابع آمده، درمورد­ی بعضی از صورت­های فوق توضیح داده می­گردد.

به اعتقاد حمزه اصفهانی واژه­ی «اصبهان» از «اِسپاهان» گرفته شده که صورت جمع «اِسپاه» یا «اِسپه» می باشد و به معنای سپاهیان و لشکریان می­باشد. این واژه برابر با واژه­ی «سگ» می باشد که علاوه بر اینکه نام یک حیوان می باشد، همانند واژه­ی «اسپه» به معنای قشون و لشکر، بر حفاظت و پاسبانی نیز دلالت دارد؛ پس، اسامی مانند «اصبهان» و یا «سجستان» (سکستان) به سرزمین­هایی اطلاق شده که نیروهایی برای حفاظت و دفاع از سرزمین خود در تکمیل شده­ی آن در لغت­نامه­ی «القاموس المحیط»[3] تألیف «مجدالدین فیروزآبادی»، به شکل «اَسباه، آن نه که با خدا جنگ کند» می­باشد. در اینجا «اَسباه» و «اَسبَه» به معنی «جُند» و «سپاه» می باشد و عبارت «اَسبه آن نه» یا «اَصبه آن نه» اساس واژه­ی اصفهان را تشکیل داده می باشد (هنرفر، 1376).

در عین حال بعضی دیگر از مورخان و صاحب­نظران، وجه اشتقاق دیگری را برای واژه­ی اصفهان مطرح کرده­اند؛ از آن جمله ابن­درید این نام را ترکیبی از «esp» به معنی «اسب» و «han» به معنی «مکان و کشور» می­داند و در کل، اصفهان را به معنی «سرزمین اسبان» آورده می باشد. ابوعبیده نیز ریشه­ی این واژه را به معنی اسب گرفته می باشد؛ با این تفاوت که جزء پایانی «han» را علامت جمع در فارسی دانسته و واژه را به صورت «اسب­ها یا سواران» ترجمه کرده می باشد (De meynard, 1970: 42). به اعتقاد اسحاق تیلور نیز واژه­ی «ispahān» یا «isfahān» علاوه بر اینکه می­تواند شکل تحریف­شده­ی «Aspadana» از بطلمیوس یا «aspadhana» به معنی «محوطه­ی اسب­ها» باشد، می­تواند به عنوان مشتقی از نام فامیلی نژاد فریدون یعنی «آثویه» در نظر گرفته گردد (Taylor, 1898: 154). تیلور، «آثویه» را که در زبان پهلوی به صورت «aspigān» آمده، به معنی «دوست­دار اسب» معنا کرده می باشد (Ibid). البته این واژه در زبان پهلوی به این معنی نیامده و به معنی از نژاد آثویه آمده می باشد (Nyberg, 2002:68).

با در نظر داشتن آن چیز که گفته گردید، غالب مورخان واژه­ی اصفهان را برگرفته از واژه­های «سپاه» و «اسب» دانسته­اند. در این راستا، به اعتقاد معینی­سام بازسازی تحول آوایی دو واژه­ی سپاه و اسب حاکی از آن می باشد که واژه­ی اصفهان به طور قطع به معنای «مکان تجمع سپاه» و[1] . Claudius Ptolemy

[2] . Eratosthenes

[3] – در لغت­نامه­ی مذکور، در شروع کار «اَصبهان» به صورت «اَصّت بهان» آورده شده می باشد که «اَصّت» به معنای «فربه گردید» و «بهان» به معنای «نمکین و خوشگل» می­باشد؛ از این رو «اَصّت بهان» به صورت «فربه گردید نمکین» معنا شده می باشد که تأکیدی می باشد بر تأثیر آب و هوای خوب این منطقه بر مردمان آن (جناب، 1371: 5).

 مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان