پایانامه در رابطه با : بررسی تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

تکه ای از متن پایان نامه :

حمله­اش به ایران در اصفهان اقامت گزید (بریان، 1377: 1784/2). کاملاً بدیهی می باشد که این شهر به دلیل برخورداری از امنیت و موقعیت خاص جغرافیایی در دوران کوتاه فرمانروایی اسکندر (334-323 ق.م) مورد توجه قرار گرفته باشد (محمودآبادی، 1385).

پس از مرگ اسکندر، میان جانشینان او جدال بر سر قدرت آغاز گردید؛ به همین دلیل در تاریخ سلوکیان چندین بار به نام­های پارتاکنا و گابای برمی­خوریم که بین سرداران جانشین اسکندر دست به دست می­شده می باشد؛ مانند­ی این نبردها، جنگ خونینی بود که در سال 317 پیش از میلاد بین دو سردار اسکندر به نام­های «آنتیگون»[1] و «اومن»[2] در منطقه­ی اصفهان به وقوع پیوست (دیاکونوف، 1351: 45).

در زمان «آنتیوخوس چهارم» آخرین امپراطور سلوکی، مهرداد اول اشکانی (171ـ 137 ق.م) برای استقلال ایران وارد نبردی طولانی علیه ساتراپ­های یونانی سلوکی گردید. آنتیوخوس چهارم با درک اهمیت حضور مهرداد در صحنه­ی تاریخ ایران، برای مقابله با او پس از حمله به ارمنستان و به اسارت گرفتن پادشاه آن، در سال 165 ق.م به پرسپولیس حمله نمود؛ اما به علت قیام مردم محلی، بدون آنکه با مهرداد اول برخورد کند ناچار به عقب­نشینی گردید و در مسیر بازگشت در محل شهر گابی (اصفهان) وفات پیدا نمود (همان، 43).

شایان ذکر می باشد که بر روی سنگفرش پل خواجو و دیوارهای آن و نیز دیوارهای مدرسه بر این، اصفهان در این دوران محل سکونت و قلمرو نفوذ «واسپوهران» یا اعضای هفت خانواده بزرگ ایرانی محسوب می­شده می باشد که عهده­دار مشاغل عمده و مناصب سلطنتی بوده­اند (هنرفر، 1376)؛ از این رو می­توان گفت که اصفهان در عصر ساسانی از اهمیت سیاسی قابل توجهی برخوردار بوده می باشد.

از منظر نظامی نیز همان­طور که پیش از این اشاره گردید، شهر اصفهان در دوره­ی ساسانیان مرکز تجمع سپاهیانی بود که نیروهای ایران در غرب را تقویت می­کردند. جنبه­ی دفاعی اصفهان به حدی بود که یزدگرد سوم آخرین پادشاه ساسانی پس از شکست «جلولا» اصفهان را برای سکونت انتخاب نمود و تصمیم گرفت به آنجا فرار کند؛ اما پیشرفت سریع مسلمانان به او مجال نداد تا خواسته­اش را عملی کند و در مرو کشته گردید (سجادی­نائینی، 1391: 42).

به علاوه، به استناد منابع موجود می­توان درمورد­ی وسعت منطقه­ی اصفهان، چگونگی تقسیم­بندی آن و سکونت­گاه­های معروف آن مانند «جی» و «یهودیه» در دوره­­ی ساسانیان اطلاعاتی بدست آورد. در این ارتباط در فصل سه به تفصیل بحث خواهد گردید.

مانند آثار به جا مانده از دوران باستان در اصفهان می­توان به پل «شهرستان» در شرق اصفهان و متعلق به دوران ساسانیان، بقایای آتشکده­ای در کوه آتشگاه در غرب اصفهان و نیز محوطه باستانی «تپه اشرف» در ساحل شمالی زاینده­رود و در نزدیکی پل شهرستان اشاره نمود. شایان ذکر می باشد که محوطه­ی باستانی تپه اشرف بر اساس منابع موجود و پژوهش­های باستان­شناسی انجام شده در آن، به احتمال زیاد مکان ساخت کهندژ یا دژ سارویه بوده که از قدیمی­ترین کتابخانه­های باستانی محسوب می­شده می باشد (هنرفر، 1376).

[1] . Antigone

[2] . Evmene

 مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان