پایانامه با عنوان : بررسی تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

تکه ای از متن پایان نامه :

نیز «سپاهیان» می باشد که واژه­ی «aspadana» شکل یونانی شده­ی آن می­باشد و نباید آن را به معنای «مکان اسب­ها» دانست. این احتمال هست که زیرا بافت اصلی سپاه در دوران باستان متشکل از سواره نظام بوده می باشد، واژه­ی اسب به عنوان ریشه­ی واژه­ی اصفهان در نظر گرفته شده باشد (معینی سام، 1387).

به غیر از آن چیز که که گفته گردید، در منابع از اصفهان تحت عنوان «یهودیه» یا «دارالیهودی» نیز انداز زیبا گردید که از وزیر خود «آصف» خواست شهری در ساحل این دریاچه بنا کند؛ اما وزیر در پاسخ گفت انجام چنین کاری در این محل ممکن نیست؛ زیرا سطح آب دریاچه نوسان دارد و در بعضی از مواقع سال تمامی مرغزار حاشیه را آب فرا می­گیرد. از ملازمان رکاب حضرت سلیمان دیوی بود که وی را در این سفر همراهی می­نمود. دیو با شنیدن سخنان وزیر، از حضرت سلیمان رخصت طلبید و گفت می­توانم کاری کنم که این بخش، از خطر آب گرفتگی در امان بماند. سلیمان از این سخن خشنود گردید و به وی دستور داد که چنین کند. پس دیو به منتهی­الیه گاوخونی اشاره نمود؛ آنگاه صدای مهیبی برخاست و آب گاوخونی فرو رفت و زمین آن خشک گردید و در دامنه­ی کوه جنوبی آن رودخانه­ی زنده­رود جریان داشت. آنگاه حضرت سلیمان با موکب خویش وارد آنجا گردید و از آب و هوای آن بسیار لذت برد. سپس رو به وزیرش «آصف» نمود و گفت: «آصف هان». از آنجا که «هان» در فارسی اشاره به جای نزدیک می باشد، «آصف هان» یعنی «زمینی را که می­طلبیدیم همین می باشد»؛ از این رو این منطقه به «آصف هان» شهرت پیدا نمود (جناب، 1371: 6).

 

 

2-2-اصفهان در دوران پیش از اسلام

 

2ـ2ـ1 اصفهان در دوران مادها

چندان مشخص نیست که در دوران مادها بر اصفهان چه گذشته می باشد؛ کما اینکه از اصفهان پیش از تاریخ نیز اطلاعی در دست نیست. به اعتقاد گیرشمن، پارتاکنیان ـ به عنوان شعبه­ای از مادها ـ در حدود نیمه­ی قرن نهم پیش از میلاد به سوی اصفهان پیش راندند و در آنجا عیلامیان از پیشرفت آنان جلوگیری کردند (گیرشمن، 1390: 105). چنین به نظر می­رسد که اصفهان تا اواخر قرن دوم قبل از میلاد تحت نفوذ دولت عیلام بوده می باشد؛ به طوری که بر اساس منابع موجود حدود شرقی دولت عیلام ـ به ویژه در عصر طلایی آن دولت یعنی اواخر قرن دوم قبل از میلاد ـ به اصفهان قدیم می­رسیده می باشد (آمیه، 1372: 2). پس از انقراض دولت عیلام به دست آشوریان نیز ـ چنان­که گفته گردید ـ مرکز اصفهان قدیم یعنی «گابای» به سرزمین­های می­توانستند از آنجا توشه­ی کافی بدست آورند. به علاوه، قرار گرفتن اصفهان بر سر راه پرسپولیس به اکباتان، بر اهمیت آن در دوره­ی هخامنشی می­افزوده می باشد (جعفری­زند، 1381: 29). چنان­که پیش از این نیز به آن اشاره گردید، بر مبنای بعضی از منابع، یهودیان اصفهان در دوران هخامنشیان در این شهر ساکن شدند.

 

2ـ2ـ3 اصفهان در دوران سلوکیان

در زمان حمله­ی اسکندر به ایران، پارتاکنا یکی از ساتراپ­های چهارگانه­ی ایالات شرقی حکومت به شمار می­رفت که به همان صورت ساتراپ­های عهد داریوش اول اداره می­گردید (دیاکونوف، 1380: 132). به استناد آن چیز که که در بعضی منابع آمده می باشد، اسکندر در زمان

 مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان