پایانامه ارشد در مورد : بررسی تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

تکه ای از متن پایان نامه :

در مدت هفت سال حکومت افغان­ها بر اصفهان، روز به روز از اهمیت شهر کاسته گردید. در این مدت مردم اصفهان چندین بار بر ضد سلطه­ی افغان­ها دست به شورش زدند؛ به همین دلیل حاکمیت افغان که قدرت خود را متزلزل می­دید، ناچار گردید برای حفظ جان خود به دور مرکز شهر حصار مستحکمی بنا کند. در حقیقت پس از این دوران بود که شهر اصفهان دارای دو حصار گردید. در نهایت، در سال 1142 ه.ق «نادرشاه افشار» در طرفداری از شاه تهماسب دوم با افغان­ها وارد جنگ گردید و سرانجام توانست آنان را از متصرفات صفویه بیرون براند (سجادی­نائینی، 1391: 120-121).

 

2-3-7 اصفهان در دوران افشاریان و زندیان

2-3-8 اصفهان در دوران قاجار و پهلوی

با روی کار آمدن قاجاریه در سال 1200 ه.ق، «آغا محمد خان» بنیانگذار این سلسله، پایتخت را به تهران منتقل نمود. دوران 12 ساله­ی سلطنت او پیوسته به جنگ و خونریزی گذشت. پس از کشته شدن اولین شاه قاجار، برادرزاده­ی او به نام «فتحعلیشاه» به سلطنت رسید که «محمدحسین خان صدر اصفهانی» را به عنوان صدر اعظم منصوب نمود. محمدحسین خان صدر که به اصفهان دلبستگی فراوان داشت، علاوه بر مرمت و بازسازی بناهای دوره­ی صفویه، آثار و بناهای بسیاری مانند بازار، حمام، کاروان­سرا و نیز گردشگاهی به نام چهارباغ در اصفهان احداث نمود که همه به نام او «صدر» خوانده می­شوند. به علاوه، در دوران صدارت او که مردی دانش­دوست و هنرپرور بود، شهر اصفهان بار دیگر به کانون شعر و ادب تبدیل گردید و چندین انجمن ادبی نیز در این شهر آغاز به کار کردند. از شاعران معروف این دوره می­توان به «واله اصفهانی» و «سروش اصفهانی» اشاره نمود (همان، 122-123).

با روی کار آمدن «ناصرالدین شاه» در سال 1264 ه.ق، ستاره­ی اقبال اصفهان بار دیگر رو به افول نهاد. حکومت 35 ساله­ی «ظل­السلطان» ـ فرزند ارشد ناصرالدین شاه ـ بر اصفهان، این روند رو به انحطاط را سرعت بخشید. ظل­السلطان علاوه بر تخریب بعضی از عمارات با شکوه صفویه همچمون «تالار آیینه­خانه»، «تالار سرپوشیده»، «کاخ جهان­نما» و «عمارت هفت­دست»، با قطع درختان چهارباغ، زیبایی خیابانی را که روزی زبانزد همگان بود، از بین برد. صرف­نظر از موارد فوق، حکومت ظالمانه ظل­السلطان در اصفهان، بر رشد روزافزون فقر و ویرانی در این شهر انجامید (برای اطلاع بیشتر بنگرید به: مجلسی، 1352).

در جریان مشروطیت، اصفهان از طریق انتشار مطبوعات و برگزاری تحصن و اعتصاب یکی از کانون­های فعال مبارزه با استبداد بود (سجادی­نایینی، 1391: 127)؛ در این راستا فعالان سیاسی با انتشار جراید و روزنامه­های مختلف، مردم این شهر را با افکار آزادی­خواهانه آشنا می­کردند که با استقبال مردم اصفهان مواجه گردید (محمدی، 1382: 10).

با انقراض قاجاریه و قدرت گرفتن خاندان پهلوی در آغاز قرن حاضر، شهرهای ایران و مانند اصفهان به تدریج تحت­تأثیر پیشرفت­های دنیای غرب قرار گرفتند؛ در این راستا ورود وسایل نقلیه به شهر، باعث احداث خیابان­ها و بلوارهای متعدد در اصفهان گردید. از طرف دیگر در نتیجه­ی کاربرد ابزارآلات صنعتی، چندین کارخانه در اصفهان راه­اندازی گردید که کارخانه­ی ذوب

 مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان