پایانامه ارشد با موضوع : بررسی تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه93

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

تکه ای از متن پایان نامه :

برفت و به مردى از او جنگ جست         از او گشت گيتى به پيكار سست‏

(مستوفی،1380: 3/218)

در سال بعد میان احمد و کیغلغ ترک فرمانده خلیفه در نزدیکی همدان جنگی روی داد که در آغاز احمد شکست خورد اما مجدداً حمله کرده و فرمانده خلیفه را شکست داد. (ابن کثیر، 1371: 18/205) در تمام این دوره بر اساس منابع احمد مالیات خود را به حکومت صفاریان می‌داد و از آنان تبعیت می‌نمود. (ابن اثیر، 1371: 18 / 213)

احتمال وجود شورشیان خرم‌دین در این منطقه را تقویت می‌کند. (ابن مسكويه، 1376: ‏5 / 375)

گزارش روشنی از این منطقه در دوره غزنویان نیست اما می‌توان فهمید که با روی کار آمدن سلطان محمود غزنوی که به شدت مخالف معتزلیان بود، مردم این منطقه نیز سرکوب‌شده‌اند. در دوره سلجوقیان نیز اشاراتی به منطقه شده می باشد که عمدتاً برخوردهای نظامی را که در منطقه واقع‌شده روایت می‌کند. در دوره‌ای که منطقه در دست حکومت دیالمه کاکویه بود ترکمانان غز به منطقه فراهان حمله کرده و آن را غارت کردند. (ابن اثیر،1371: 22 /97) همچنین در نیمه قرن پنجم هجری در منطقه کرج بین ملکشاه سلجوقی و قاورد جنگی روی داد که به پیروزی ملکشاه پایان پیدا نمود (نيشابورى،1332: 30) همچنین در روایتی به زندانی شدن ابن‌سینا در قلعه فرّزين‏ فراهان اشاره‌شده می باشد که او پس از وزارت شمس الدوله بویه ای وزارت پسرش اسماء الدوله را در حکومت همدان نپذیرفت و چندی بعد به او اتهام بستند که با فرمانروای اصفهان مکاتبه دارد و به همین دلیل به زندان گرفتار آمد ۴ ماه در زندان بسر برد و در زندان ۳ کتاب به رشته تحریر درآورد. (نسوی،1384 : 340) عده‌ای محل آن زندان را در روستای فردغان امروزی در فراهان می‌دانند.

در سال 556 ه.ق در دوره سلجوقیان با دیگر در دوره ارسلان شاه بن طغرل سلجوقی بین اتابک شمس‌الدین ایلدگز با قتلغ اینانج در منطقه فراهان جنگی رخ داده می باشد. (حسینی،1380 :172)

در دوره سلطان سنجر سلجوقی فردی به نام عزالملک مجدالدین که وزارت سلطان را داشت، با فردی به نام اثیر ابونصر رقابت‌هایی دارد. نام او به همراه نام دستکان که احتمالاً روستای دستجان امروزی فراهان باشد، آمده می باشد. (قمی،1363 : 113) در خصوص این فرد اطلاعات بیشتری نیست مثلاً در خصوص مذهب او سخنی به میان نیامده می باشد. اما ممکن می باشد به دلیل مذهب ابونصر وزیر با او رقابت می‌کرده می باشد.

 مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه