پایانامه ارشد با موضوع : بررسی تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

تکه ای از متن پایان نامه :

نشست. او سپس موفق گردید بر بسیاری از شهرهای عراق، مشرق آسیای صغیر، لرستان، خوزستان و خراسان بزرگ استیلا یابد (سجادی نائینی، 1391: 83).

اصفهان تا پیش از روی کار آمدن شاه عباس اول و برگزیده شدن آن به عنوان پایتخت، همواره مورد توجه پادشاهان این سلسله بود و به واسطه طبیعت منحصر به فردش، عمدتاً به عنوان تفرجگاه و اقامتگاه مورد بهره گیری دربار سلطنتی قرار می­گرفت (همان، 84-86).

با انتقال پایتخت صفوی به اصفهان در عهد شاه عباس اول، بار دیگر این شهر مورد توجه قرار گرفت؛ به طوری که سیل معماران، صنعتگران، هنرمندان، عالمان و شاعران به سوی اصفهان سرازیر گردید و فعالیت­های شهرسازی عظیمی در آن آغاز گردید. شاه عباس اول به علاوه که خود مستقیماً در این ساخت و سازها دخالت می­نمود، سرداران و دولتمردان و بزرگان را نیز به این مهم تشویق می­نمود (سجادی نائینی، 1380: 25). این فعالیت­های شهرسازی گسترده در اصفهان منجر به ساخت میدان­ها، خیابان­ها، قصرها، مساجد، بازارها، کاروان­سراها، حمام­ها، پل­ها و باغ­های زیبا و باشکوه در این شهر گردید که از آن جمله می­توان به میدان تأثیر­جهان، کاخ عالی­قاپو، مسجد شاه عباس، مسجد شیخ لطف­الله، سر در بازار قیصریه، خیابان چهارباغ و سی و سه پل اشاره نمود.

از وقایع بسیار مهم دوران شاه عباس، انتقال ارامنه از آذربایجان به اصفهان بود. در این کوچ عظیم، هزاران نفر از جلفا واقع در کنار رود ارس به اصفهان آمدند و در ساحل جنوبی زاینده­رود ساکن شدند و به یاد وطنشان، این محل را «جلفای نو»[1] نامیدند. کشاورزان ارمنی نیز در آبادی­های اطراف اصفهان مثل لنجان، گندمان، چغاخور، فریدن و غیره جای گرفتند (سجادی نائینی، 1391: 102-103). ارامنه در اصفهان مورد طرفداری همه جانبه­ی مادی و معنوی حکومت صفوی قرار گرفتند (سیوری، 1366: 157)؛ از این رو بسیاری از ارامنه­ی دیگر شهرها نیز به اصفهان آمده، در آنجا مسکن گزیدند. سیاست طرفداری از ارامنه پس از مرگ شاه عباس اول نیز ادامه پیدا نمود و جلفا آبادتر و بزرگ­تر گردید (سجادی نائینی، 1391: 104-105).

پس از مرگ شاه عباس اول در سال 1038 ه.ق، سلطنت به نوه­ی او «شاه صفی» رسید. 1346: 701). مانند مهم­ترین بناهایی که در این دوره در اصفهان ساخته گردید می­توان به «مدرسه چهارباغ» (مدرسه سلطانی یا مدرسه مادرشاه) و «کاروان­سرای مادرشاه» اشاره نمود (سجادی نائینی، 1391: 116).

سرانجام محمود افغان در ادامه­ی پیشروی­هایش در خاک ایران، به اصفهان حمله نمود و آن را محاصره نمود. مورخان مدت محاصره­ی اصفهان به دست محمود افغان را از هفت تا نه ماه نوشته­اند. در این مدت کمبود آذوقه و افزایش قیمت آن موجب مرگ بسیاری از اهالی اصفهان گردید. آن عده از اهالی نیز که به امید تهیه­ی آذوقه و رهایی از قحطی و مرگ از شهر بیرون رفتند، به دست افغان­ها کشته یا اسیر شدند. در این شرایط دربار اصفهان تصمیم گرفت «تهماسب میرزا» سومین فرزند شاه سلطان حسین و ولیعهد او را همراه شماری از سپاهیان دلیر و نیرومند به امید جمع­آوری سپاه بیشتر و رهایی اصفهان از محاصره­ی افغان­ها، از شهر بیرون بفرستد. تهماسب میرزا پس از فرار از اصفهان نخست به کاشان و از آنجا به قم و قزوین رفت؛ اما او نیز کاری از پیش نبرد؛ زیرا که علی­رغم اینکه می­توانست نیرویی گرد آورد و به افغان­ها حمله کند، در انجام این کار تعلل کرده و در قزوین به خوش­گذرانی ­مشغول گردید. سرانجام شاه سلطان حسین تسلیم گردید؛ از این رو محمود افغان شماری از افرادش را برای تصرف اصفهان و ضبط خزاین سلطنتی به شهر فرستاد و سپس همراه با سایر سپاهیانش وارد شهر گردید و به نام خود سکه زد. تهماسب میرزا نیز پس از اینکه از سقوط اصفهان و تسلیم شدن پدرش با خبر گردید، خود را شاه خواند (شیرزادفر، 1387: 24-39).

[1] . به نقل از نویسنده­ی کتاب «تاریخ جلفای اصفهان»، ارمنیان در بدو ورود به اصفهان، در ساحل زاینده­رود ساکن نشدند؛ بلکه در داخل شهر و بعضی محلات اصفهان اسکان داده شدند و بعدها در زمان شاه عباس دوم به «جلفای نو» آمدند (درهوهانیان، 1379: 19).

 مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان