دانلود پایان نامه ارشد: بررسی تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

تکه ای از متن پایان نامه :

کلیات پژوهش

ارزش و اهمیت پژوهش (اهداف و ضرورت پژوهش)

فراهان از مناطق باستانی استان مرکزی می باشد که از گذشته تاکنون دارای سابقه درخشان در تاریخ ایران می باشد. وجود بزرگانی زیرا امیرکبیر و قائم‌مقام فراهانی و … نشان از این اهمیت در تاریخ می باشد. از گذشته نیز نام فراهان به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین مکان‌ها، در ایران باستان ریشه دارد و نشان از وجود تمدنی دیرینه در این سرزمین می باشد. یکی از موارد مهم این برتری، تشیع فراهان می باشد که از گذشته‌ای دور این منطقه به تشیع معروف بوده و همواره در تاریخ، نام آن جزء سرزمین‌های شیعه به شمار می‌آمده می باشد.

مطالعه تشیع منطقه می‌توانست از موضوعات اساسی و مهم در تاریخ فراهان باشد و با در نظر داشتن این‌که پژوهش کامل و جامعی در این زمینه صورت نگرفته بود، ضرورت آن بیشتر احساس می‌گردید. به همین دلیل این‌جانب بر آن شدم تا با کمک خداوند و در حد مقدور و با در نظر داشتن منابع موجود در خصوص تشیع منطقه پژوهش کنم و نتیجه آن را به‌صورت یک مجموعه ارائه دهم.

بحث و بررسى در موضوع تاريخ تشيّع شهرها ازآن‌رو ضرورى می باشد كه پيشينۀ مذهبى مردم اين مرزوبوم و به‌خصوص رفتارهاى اجتماعى برخاسته از مذهب را نشان مى‌دهد و مى‌تواند در شناخت علل برخى رويدادها در نسل‌هاى بعدى، به مورخ و جامعه‌شناس يارى رساند. باآنکه نفس آشنايى با تاريخچۀ مناطق و بررسى تواريخ محلی ارزشمند می باشد، معرفى شخصيت‌هاى تاريخى، كه بسا در لابه‌لاى كتاب‌هاى قديم گمنام مانده‌اند و همچنين آشنايى دقيق‌تر و علمى با آثار برجای‌مانده از آن دوره‌ها، بر ضرورت چنين مباحثى مى‌افزايد.

 

طرح مسئله

تشیع فراهان از دیرباز موردتوجه و اشاره منابع مختلف تاریخی قرار داشته می باشد، اما فقدان وجود یک اثر مستقل دراین‌باره، بنده را بر آن داشت تا به مطالعه مستقل این موضوع بپردازم. انتشاریافته می باشد، اما هیچ‌یک به صورت دقیق و تخصصی به تشیع فراهان نپرداخته می باشد. البته ناگفته نماند که این عدم در نظر داشتن تشیع فراهان به دلیل موضوع رساله ها و کتاب ها می باشد که هدف اصلی انها در واقع چنین موضوعی نیست.  در ادامه به معرفی چند نمونه می‌پردازیم.

 مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه