دانلود پایانامه کارشناسی ارشد در رابطه با : بررسی تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه93

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

تکه ای از متن پایان نامه :

نكنند و هر كس والى اين ولايت گردد، خودسری آغاز نهند و نخواهند كه اطاعت از كسى كنند. (قزوینی،1373 : 404)

در مسالک الممالک درمورد حدود جبال چنین آمده : جبال شامل ماه کوفه و ماه و بصره و مضافت و توابعی می باشد که متصل به این دو بلد می باشد و حد شرقی جبال بیابان خراسان و فارس و اصفهان و سمت شرقی آن خوزستان می باشد؛ و حد غربی آن آذربایجان و حد شمالی آن بلاد دیلم و قزوین و ری می‌باشد؛ و حد جنوبی آن عراق و خوزستان می باشد. شهرهای معروف ناحیه جبال : همدان، روذراور، رامن، بروجرد، فراونده، راذقان، شابرخاست، لاشتر، مناطق ساکن شدند. ری تا پایان دوره بنی‌امیه همچنان متمایل به حکومت مرکزی بوده و از تشیع و افکار شیعی خبری به میان نیامده می باشد. (ابن اثیر، 1371: 5/396) در قرن دوم هجری نیز مردم ری بر مذهب تسنن متعصب بوده‌اند، اما این نکته را بایستی در نظر داشت که در مواردی هم حضور شیعیانی در این شهر گزارش شده می باشد، به‌عنوان مثال بیعت گروهی از مردم ری با زید بن علی. (اصفهانی، 1339 : 132)

در پایان قرن دوم هجری و با کاهش فشارهای حکومتی در این منطقه و از سویی آشنایی مردم ری با ائمه شیعه همچون امام کاظم (ع) زمینه رشد این مذهب در ری به وجود آمد. در نیمه قرن سوم هجری سفر حضرت عبدالعظیم حسنی به ری موجب تقویت تشیع در ری گردید. (قزوینی 1385 : 643)

از دیگر علت های رونق شیعه در ری و افزایش ارتباط ائمه با این شهر، وجود یکی از وکلای امام زمان در ری می باشد. (طوسی، 1411 ق : 415) این شخص ابوالحسین محمد بن جعفر اسدی می باشد. همچنین آغاز رونق تشیع در ری را به فردی به نام ابوالحسن احمد بن حسن مادرانی نسبت می‌دهند که او در اول دوره معتمد عباسی در سال 275 ه.ق بر ری غلبه کرده و تشیع را آشکار می‌سازد. ارتباط دو سویه ری با طبرستان در شمال و قم در جنوب باعث رونق تشیع زیدی و امامی در آن گردید و بایستی توجه داشت که در قرن سوم و چهارم هجری ری مرکزیت علمی و سیاسی نیز داشت. از عوامل دیگر گسترش تشیع در ری، ظهور حکومت آل‌بویه در قرن چهارم هجری بود که خود آنان تحت تأثیر فضای شیعه در طبرستان به تشیع زیدی گرویده بودند. (مادلونگ، 1377: 130) تشیع خود را به امامی تغییر داده و از زمان فرمانروایی رکن الدوله که ری مقر حکومتی او بود تشیع گسترش زیادی پیدا نمود و در دوره‌های پس از او، رکن الدوله و فخرالدوله و وزیر شیعی‌اش صاحب بن عباد، کوشش‌های زیادی برای رونق تشیع انجام دادند. (تتوی،1382: 1935)

پس از حکومت آل‌بویه با حمله سلطان محمود غزنوی در سال 420 هجری به ری شیعیان و علویان به جرم قرمطی گری تحت تعصب قرار گرفتند در آغاز قرن هفتم نیز، یاقوت حمویی گزارشی از وضع ری

 مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه