دانلود پایانامه کارشناسی ارشد : بررسی تاریخی فلسفه طب مزاجی با توجه به آموزه های طبی اهل بیت (ع)

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخی فلسفه طب مزاجی با در نظر داشتن آموزه های طبی اهل بیت (ع)

تکه ای از متن پایان نامه :

سید اسماعیل فرزند حسین معروف به جرجانی در سال 434ه ق در جرجان از توابع خوارزم متولد شده .وی شاگردطبیب حاذق ابوالقاسم عبد الرحمن بن علی نیشابوری ،ملقب می باشد، به مبانى نظرى علم طب- كه همان كليّات مى‏باشد نپرداخته و فقط در دو مقاله اوّل به ذكر مختصرى از اخلاط اربعه و معدّلات و منضجات اخلاط بسنده كرده می باشد و در مقاله سوم به طور مفصّل در ضمن 25 باب به موضوع بيماريها پرداخته و به شيوه متداول و رايج كتابهاى طب قديم از بيماريهاى سر شروع كرده و به ترتيب به بيماريهاى ديگر اعضاى بدن پرداخته می باشد.[1]

مقاله اوّل: در علامات كيفيات چهار گانه؛ يعنى حرارت و برودت و رطوبت و يبوست.

مقاله دوم: در بيان ادويه مفرده و مركّبه و اغذيه مناسب حال.

مقاله سوم: در بيان امراض و علاج آن.

از خصوصیات این کتاب اینست که بیشتر از کتابهای مرجع دیگر به موضوع مزاجها پرداخته می باشد و به تفصیل آن را مطالعه کرده می باشد.در این پژوهش، ازکتاب حاضر، بهره گیری زیادی شده می باشد.

کتاب:حفظ الصحه ناصری،محمد کاظم گیلانی،نشر طب سنتی ایرن

در این کتاب از سته ضروریه شروع کرده می باشد و به تدبیر ماکول و مشروب ،تدبیر خواب،در اظهار حمام و تدبیر بدن خارج ازاعتدال آمده و تدبیر هر شخص با مزاج مخصوص خود آمده می باشد و در انتها به مطالعه انواع گوشتها ،انواع شیر،میوه ها ،و سبزیجات و طبع هر کدام آمده می باشد اما زبان کتاب آسان نیست و برای خواننده ای که در این زمینه تخصص ندارد، قابل فهم نیست.از این کتاب به خاطر زبان ثقیل درتحقیق حاضر،کمتر بهره گیری شده می باشد.

کتاب:اختصار الحكمه‏

موضوع كتاب اختصار الحكمه كه در حقيقت ترجمه و تاليفى از كتب طبى فرانسه می باشد. درمانهاى داروئى و نكات در نظر داشتن روایات ائمه اطهار پرداخته شده می باشد. در جلد اول، بخش وسیعی از این کتاب به موضوع مزاجها پرداخته شده می باشد با عنوان اختلال طبایع که شامل تعاریف و توضیحات در مورد هر یک،چگونگی تهییج این مزاجها و در مان آنها پرداخته می باشد.و در جلد دوم در قسمتی ا زکتاب به توضیح و تفصیل درمان هر کدام پرداخته می باشد.همچنین اشاره ای هم به مزاج فصول و مزاج عمر کرده اما تفصیل نداده می باشد.

[1] شاه ارزانى، مير محمد اكبر بن محمد، ميزان الطب، 1جلد، مؤسسه فرهنگى سماء – قم، چاپ: اول، 1380 ه.ش.

 مطالعه تاریخی فلسفه طب مزاجی با در نظر داشتن آموزه های طبی اهل بیت (ع)

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه : مطالعه تاریخی فلسفه طب مزاجی با در نظر داشتن آموزه های طبی اهل بیت (ع)