دانلود پایانامه : بررسی تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

تکه ای از متن پایان نامه :

 

2-3-4- اصفهان در دوران آل­زیار

پس از قدرت گرفتن «مرداویج زیاری»، «علی بن بویه» که پیش از این از جانب مرداویج حکومت کرج ابی­دلف را در اختیار داشت، به همراه سپاهیانش به جانب اصفهان تاخت و با شکست دادن سپاه مظفر بن یاقوت ـ حاکم وقت اصفهان ـ این شهر را به تسخیر خویش درآورد (فقیهی، 1384: 18-19). استیلای علی بن بویه بر اصفهان چندان دوامی نیاورد؛ زیرا که سرانجام این مرداویج بود که توانست با حذف رقیبان، این شهر را به تسلط خویش درآورد.

به نقل از مسعودی، مرداویج پس از حضور در اصفهان، ضمن انتخاب این شهر به عنوان پایتخت خود، در قصرهای آل ابی­دلف که پیش از این برای سکونت او مهیا شده بود، سکونت گزید (مسعودی، 1374: 749 ـ 750/2). او پس از تثبیت پایه­های قدرت خویش، با تغییر در رفتارهای خود، به فکر احیای دین و دولت باستانی ایرانیان افتاد؛ در این راستا، با فرا رسیدن زمان برگزاری جشن سده در زمستان سال 323 ه.ق، دستور داد تا جشنی در نهایت تجمل و تکلف ـ آن­چنان که شایسته­ی مقام او باشد ـ در کنار زاینده­رود برگزار کنند. مرداویج پس از سرکشی بر مقدمات فراهم شده برای برگزاری جشن، همه­ی آن چیز که را که انجام شده بود، ناچیز و توهین­آمیز دانست و بسیار خشمگین گردید. سرانجام، خشم مرداویج دامان غلامان ترک او را گرفت و او به سختی آنان را تنبیه و تهدید نمود؛ همین مسئله باعث گردید که غلامان ترک ـ که پیش از این نیز بسیار مورد اذیت و آزار مرداویج واقع شده بودند ـ تصمیم به قتل مردوایج بگیرند و او را با یاری خادم­اش در حمام به قتل رسانند (فقیهی، 1357: 75-78).

پس از قتل مرداویج، برادرش وشمگیر ـ که در آن زمان در ری به سر می­برد ـ از جانب دیالمه به امارت رسید. از طرف دیگر، «حسن بن بویه» که نزد مرداویج به گروگانی برادرش علی بن بویه زندگی می­نمود، به محض باخبر شدن از مرگ مرداویج، موفق گردید نگهبانان را فریب دهد و ـ یک شب پس از کشته شدن مرداویج ـ از آنجا بگریزد و نزد برادرش علی در فارس بازگردد (همان، 78). از آن پس اصفهان به مرکز تلاقی و زد و خورد سه نیروی مهاجم «زیاری»، «سامانی» و «بویهی» تبدیل گردید که سرانجام نیز به تصرف آل بویه به سرکردگی حسن بن بویه درآمد.

پدرش مؤیدالدوله ـ که دوران حکومتش بیش از هفت سال طول نکشید ـ حاکم اصفهان بود (ابوشجاع، 1334: 96). چنین به نظر می­رسد که ابونصر پس از مرگ پدرش، از جانب عمویش «فخرالدوله» ـ که قدرت را به دست گرفته بود ـ در سمت خود به عنوان حاکم اصفهان ابقا شده باشد (همان جا).

با درگذشت فخرالدوله، همسرش «سیده خاتون» حکومت اصفهان را به پسر خود «عین­الدوله ابوشجاع خسرو» واگذار نمود؛ اما به دلیل خردسال بودن وی، پسر دایی خود «ابوجعفر محمد بن دشمنزار یا دشمنزیار» را که به «علاء­الدوله» ملقب گردید (ابن­اثیر، 1351: 316/15)، به نیابت او فرستاد. از آنجا که «دایی» را به لغت دیلمی «کاکویه» می­گفتند؛ علاء­الدوله به پسر کاکویه و فرزندان او به دیالمه کاکویه شهرت یافتند. به نقل از ابن­اثیر، علاءالدوله در سال 398 ه.ق حکومت مستقلی را آغاز نمود[1] (همان­جا)؛ با این وجود، چنین به نظر می­رسد که علاءالدوله همواره زیر سایه حکومت ری و با تأیید نظر فرمانروای وقت بویهی، بر اصفهان حکمرانی کرده می باشد (کجباف، 1389: 5).

[1] . از عین­الدوله و سرانجام او و اینکه علاءالدوله تا چه زمانی به نیابت او در اصفهان حکومت نمود، آگاهی نداریم؛ اما مسلم می باشد که وی تا سال 398 ه.ق با دربار ری روابط نزدیکی داشت؛ زیرا همین که سیده خاتون به نزد «بدر بن حسنویه» گریخت، علاءالدوله نیز ناچار گردید نزد «بهاءالدوله» برود. با بازگشت سیده، وی خود را به او رساند و بار دیگر به حکومت اصفهان گماشته گردید (ابن­اثیر، 1351: 316/15).

 مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان