دانلود پایانامه ارشد در رابطه با : بررسی تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

تکه ای از متن پایان نامه :

 

شایان ذکر می باشد که مقصود از باروی شهر در دوران صفویه، همان دیوار باقیمانده از دوران دیالمه می باشد؛ زیرا که هر چند اصفهان از زمان شاه عباس اول به پایتختی دولت صفوی برگزیده گردید، اما وی و جانشینانش برای حفاظت از آن نیازی به برپایی حصار جدید احساس نکردند؛ از این رو، نه تنها حصار قدیمی را گسترش ندادند، بلکه به مرمت آن نیز توجه چندانی نداشتند«جویباره» و «دردشت»، درمورد­ی بناهای اصلی و نیز محلات شهر، توضیح نسبتاً کاملی ارائه می­دهد.

در محوطه­ی داخلی شهر، مهمترین بناها عبارت بودند از میدان قدیم (میدان کهنه) و میدان سلطنتی (میدان تأثیر­جهان) که از طریق بازار طویل شهر به هم متصل می­شدند. بر اساس آن چیز که که درمورد­ی میدان تأثیر­جهان و بناهای اطراف آن در منابع و مانند در سفرنامه­ی شاردن آمده، واضح می باشد که این مجموعه در اصفهان عصر صفوی تأثیر مرکز حکومتی، مذهبی، تجاری و فرهنگی شهر را بر عهده داشته می باشد؛ با این وجود، ساخت میدان تأثیر­جهان، از اهمیت و ارزش میدان کهنه نکاست و فعالیت­های تجاری اطراف این میدان هم­چنان رو به ترقی بود (هانه­دا، 1380).  به علاوه، محلات و معابر مهم اطراف میدان کهنه، همچنان از کانون­های جمعیتی مهم شهر در این دوران محسوب می­گردید؛ چنان­که محله­های بسیاری همچون جویباره، دارالبطیخ، یزدآباد، احمد­آباد، گلبهار، دردشت، شهشهان و طوقچی را در بر می­گرفت.

 

 

 

3-2-3-3-منطقه­ی خارج یا حومه­ی شهر

در مطالعه حومه­ی شهر اصفهان در دوران صفوی، در شروع کار بایستی به خیابان چهارباغ[1] واقع در غرب دارالسلطنه­ی جدید پرداخت؛ خیابانی که از دروازه «دولت» واقع در شمال شروع و به باغ «هزار جریب» واقع در ساحل جنوبی زاینده­رود ختم می­شده می باشد. در آن دوران نیز همانند امروز، پل «الله­وریدخان» یا همان «سی و سه پل»، بخش شمالی چهارباغ را به بخش جنوبی آن متصل می­کرده می باشد.

بر اساس آن چیز که که در منابع درمورد­ی چهارباغ عصر صفوی و زیبایی­هایی منحصر به فردش آمده، در دو طرف این خیابان، باغ­های وسیع زیبایی وجود داشته می باشد؛ چنان­که شاردن، از آن این، حکومت متزلزل افغان­ها بر اصفهان که پیوسته از جانب شورش­های مردمی مورد تهدید واقع می­گردید، آنان را بر آن داشت که به گرد مرکز شهر که قسمت اعظم بازار، کلیه­ی کاخ­های سلطنتی و مساجد بزرگ را در بر می­گرفت، حصاری بنا کنند (شیرزادفر، 1387: 5). در واقع اصفهان در زمان افغان­ها دارای دو حصار تو در تو گردید که حصار داخلی، «حصار اشرف» یا «حصار افاغنه» نامیده می­گردید[2] (ارباب­اصفهانی، 1368: 217). حصار خارجی نیز، چنان­که پیش از این آمد، همان حصاری بود که در دوره­ی آل­­بویه ساخته گردید.

ویرانی­های حاصل از هجوم افغان­ها به اصفهان، در دوران افشار و زند نیز جبران نشد؛ زیرا که در دوران مذکور، این شهر نه تنها دیگر مرکز سیاسی کشور محسوب نمی­گردید، بلکه در بیشتر اوقات نیز عرصه­­ی تاخت و تاز طالبان قدرت و یا ستمگری حاکمان ظالم بود.

در دوران قاجار نیز که از قدرت و تمام­خواهی خاصی برخوردار بود، کمتر به اجرای طرح­های عمرانی در ابعاد وسیع پرداخته گردید و[1] . به نقل از شاردن، از آن جهت این خیابان را چهارباغ می­نامند که پیش از احداث این خیابان، در اینجا چهار باغ مو وقف مسجد وجود داشته می باشد. شاه عباس کبیر این باغ­ها را اجاره­ی ابد کرده و سالانه مال­التجاره آنها را پرداخت می­کرده می باشد (شاردن، 1379: 122).

[2] . جابری انصاری از این حصار به نام «باروی وسط شهر» یاد می­کند. او این حصار را از دروازه دولت تا انتهای شهر و در برگیرنده­ی بیشتر خانه­ها و عمارات شاهی می­داند (جابری انصاری، 1378: 25).

 مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان