دانلود پایانامه ارشد در رابطه با : بررسی تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه93

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

تکه ای از متن پایان نامه :

منطقه نیز می تواند در رونق شیعه در فراهان عامل موثری باشد که در قسمت بعدی توضیح داده خواهد گردید.

در قرن پنجم هجری قدرت خليفه با ضعف سلاطين آل بويه و به خصوص با اقامت «بهاء الدوله» در شيراز و عدم حضور سلطانى قوى در بغداد، رو به تزايد گذاشته بود و به تدريج خليفه از موقعيت به دست آمده بهره گیری كرد؛ طورى كه «قادر» ، خليفه عباسى در سال  ۴٠٢  ه‍ ق تكفيرنامه‌اى عليه فاطميان مصر صادر كرد. سياست خليفه، سياستى گام‌به‌گام براى كنار گذاشتن شيعيان بود.(ترکمنی، 1383: 154) قدرت آل بويه، هم‌زمان با بغداد، در ايران نيز رو به ضعف گذاشته بود و عدم وجود يك حكومت واحد، قلمرو آنان را به تجزيه كشانده بود. اين مهم، زمانى اتفاق افتاد كه «غزنويان» روزبه‌روز قدرتمندتر مى‌شدند.

با يورش مغولان به ایران‌زمین در ابتداي قرن هفتم هجري / سيزدهم ميلادي نقطة عطفي در زمينه گسترش و توسعه تشيع به شمار مي‌آيد. سيطرة مغولان بر بخش وسيعي از سرزمين‌هاي بردند و بدین ترتیب الجایتو به تشیع گرایش پیدا نمود و به نام دوازده امام خطبه خواند و نام آنان را بر سکه زد.(خواند میر، 1380: 3/191) اما پس از اولجایتو فرزندش ابوسعید رسماً به تسنن گرایش پیدا نمود و امید شیعیان برای ایجاد یک حکومت رسمی شیعه‌مذهب در آن زمان هیچگاه تحقق نیافت.

شيعيان این دوره تقريباً در سراسر ايران داراي پايگاه و مناطق نفوذ براي خويش بودند. نكته ديگر آن كه گزارش‌هاي موجود حاكي از اين می باشد كه نحله‌هاي شيعي اغلب در شهرهاي كوچك صاحب نفوذ بوده و در برخي موارد اكثريت يك منطقه را تشكيل مي‌دادند؛ درحالی‌که در شهرهاي بزرگ همواره در اقليت قرار داشته‌اند. از همين رو، نظر پطروشفسكي، خاورشناس برجسته‌ي روس را كه معتقد می باشد «مذهب شيعه در ايران بيشتر در محيط روستا رواج داشته»(پطروشفسكي، 1350: 262) و اقليت شيعه «از حسن توجه روستاييان و لايه‌هاي شهري برخوردار بوده می باشد»، (همان : 373) مي‌توان پذيرفت.

2/3 – سر بر آوردن تشیع در جبال

جبل يا جبال‏ (يا بلاد جبل، يا بلاد جبال‏، يا ايالت جبل، يا ايالت جبال‏) نام ناحيه كوهستانى پهناورى می باشد كه يونانيان آن را مديا مى‏گفتند. اولين دفعه كه نام مدی‌ها ذكر مى‏گردد، در سال 830 (قبل از ميلاد) در كتيبه سالمانسار (سالمنصر) دوم، پادشاه آشور می باشد. (ابن فقیه،1349 : 201) ولايتى می باشد معروف، او را «قهستان» نيز گويند. شرقى اين مملكت، مفازه‏ خراسان و فارس می باشد و غربى اين ولايت، متصل به آذربايجان، شمالش درياى خزر و جنوبش عراق و خوزستان می باشد؛ و بهترين ممالك روى زمين می باشد از حيثيت آب و هوا و اهلش معتدل المزاج و خوش صورت. گويند اهل اين ولايت، قبول عدل و انصاف

 مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه