دانلود پایانامه ارشد : بررسی تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه93

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

تکه ای از متن پایان نامه :

پ- ساروق

ساروق که امروزه از توابع شهرستان اراک می باشد، درگذشته جزئی از فراهان محسوب می‌شده می باشد. این روستا در 65 کیلومتری اراک قرار دارد. در مورد این منطقه آمده می باشد :«پایین‌تر از کرج ابو دلف در امتداد رودخانه کرج و در شمال شهر کرج، شهر ساروق در ولایت فراهان واقع می باشد که یاقوت و حمدالله مستوفی ازان یادکرده و آن را از توابع همدان شمرده‌اند«و دیه ساروق دار الملک فراهان می باشد و طهمورث ساخت. (مستوفی، 1381 : 112)

ت- انجدان

انجدان يا انگدان نیز که در پاى يك سلسله كوه كم ارتفاع در سى و هفت كيلومترى شرق اراك (سلطان‌آباد پيشين) و در حدود همان مسافت از مغرب محلات، در ايران مركزى، قرار دارد، يكى از روستاهاى مهم ناحيۀ مشكاباد، در دشت حاصلخيز فراهان می باشد؛ امّا در قديم جزو حوزۀ قم به حساب مى‌آمده و جزئی از فراهان بوده می باشد. اين واژه معرب انگدان پارسى می باشد (وانكره/انكوژ و انغوزه) كه نام صمغى معروف از گياهان آن منطقه می باشد. ازاين‌رو، احتمالاً در موقعى كه امامان نزارى در آنجا ظهور كردند، مى‌بايست مكانى پرجمعیت‌تر بوده باشد. در حال حاضر، انجدان حدود هزار تن جمعيت دارد كه شيعۀ اثنى عشرى و فارسى‌زبان هستند و بيشتر به میوه کاری اشتغال دارند. (دفتری،1386 : 522) (شکل 1)

دورۀ انجدان، دورۀ تجديد حيات دعوت و فعالیت‌های ادبى نزاريان ايران می باشد. اين نوزایی نزاريه در دورۀ بعد از الموت يا، به عبارتى دقیق‌تر، اين نوزایی نزاريه قاسم شاهی را بايد به زمان سى‌ودومين امام قاسم‌شاهى، يعنى مستنصر بالله دوّم، باز برد. نزاريان هنوز در ايرانى كه مذهب اهل سنّت بر آن غالب بود مجبور به تقيّه بودند و معتقدات خود را عمدتاً در جامۀ مبدل تصوّف عرضه مى‌داشتند. باوجود اين، وضعیت سياسى-دينى، در ايران به‌طور كلى، براى فعاليت نزاريان و جنبش‌های ديگر كه عقايد شيعى در آنها نفوذ كرده بود، مساعدتر شده بود. در نتیجه، با ظهور امامان در حوالى نيمۀ قرن نهم/پانزدهم در انجدان، فعالیت‌های دعوت نزارى قاسم‌شاهى اينك مى‌توانست صورت علنى‌تر به خود گيرد و با شدت بيشترى دنبال گردد. اين تجديد حيات، به‌زودی باعث انتشار نهضت نزارى قاسم‌شاهى و تثبيت اقتدار امامان اين شاخه بر جماعت‌های مختلف نزارى در مناطق دورافتاده گردید. امّا تجديد حيات دورۀ انجدان، چنانكه ممكن می باشد تصور گردد، به یک‌بارگی صورت نگرفت، بلكه زمينۀ آن به‌تدریج از همان آغاز سقوط الموت، به‌ویژه پس از زوال سلسله ايلخانيان در نيمۀ اوّل قرن هشتم/چهاردهم، فراهم گرديد. در نيمۀ قرن نهم/ پانزدهم، دست‌كم امامان نزاريۀ قاسم‌شاهى، مانند رهبران بعضى ديگر از فرق مذهبى، توانستند از فضاى دينى-

 مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه