دانلود پایانامه ارشد : بررسی تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

تکه ای از متن پایان نامه :

در سال 420 ه.ق «محمود غزنوی» ری را تصرف نمود (ابن­کثیر، 1413: 26)؛ اما اصفهان از حمله­ی سپاهیان او در امان ماند؛ زیرا که علاءالدوله پیشتر اعلام وفاداری کرده و بر حکومت خود ابقا شده بود. با رفتن محمود از ری، فرزندش «مسعود» به اصفهان حمله نمود. مسعود موفق گردید شهر را به تصرف درآورد و علاءالدوله را از آنجا بیرون براند. او سپس یکی از یاران خود را به حکومت اصفهان گماشت؛ اما مردم بر او شوریدند و وی را کشتند. این مسئله خشم سلطان مسعود غزنوی را برانگیخت؛ به گونه­ای که کشتاری عظیم در اصفهان به راه انداخت و سپس به ری بازگشت (مافروخی، 1385: 146). در آن هنگام خبر مرگ محمود غزنوی رسید و مسعود زیرا قصد داشت به غزنه بازگردد، صلاح را در صلح با علاءالدوله دید و حکومت اصفهان را به او سپرد (بیهقی، 1370: 15 و 17). پس از آن تا زمان دستیابی «طغرل­بیگ سلجوقی» بر این شهر، اصفهان روزگار خوشی نداشت؛ زیرا که قحطی و طاعون فراگیر امان مردمان را برید و شهر را از آن همه شکوه و وقار به زیر کشید (کسایی، 1376). پس از مرگ علاءالدوله در سال آسایش و راحتی می­زیستند. وی خود بیش از طغرل در اصفهان اقامت نمود و علاقه­ی خاصی به این شهر و مردم آن نشان داد؛ به گونه­ای که آنجا را برای اقامت ولیعهدش «ملکشاه» برگزید (کجباف، 1389: 41).

ملکشاه پسر آلب ارسلان در هفده سالگی در سال 456 ه.ق بنا به سفارش پدرش و به سرپرستی و کمک خواجه نظام­الملک به سلطنت رسید (ابن­اثیر، 1351: 52/17؛ خواندمیر، 1355: 156). اصفهان در زمان ملکشاه یکی از مهم­ترین و آبادترین شهرهای دنیا به شمار می­آمد. او که در اصفهان رشد یافته و دوران ولیعهدی­اش را در این شهر گذرانده بود، فضایل و صفات نیکوی این شهر را دریافت و بیش از پدران خود برای رفاه حال مردمش کوشید (نیشابوری، 1332: 138-139). در این دوران، باغ­ها، کوشک­ها و عمارات باشکوهی در اصفهان ساخته گردید (هنرفر، 1350: 56). ناگفته نماند که شکوه و عظمت اصفهان در دوره­ی ملکشاه تا حد زیادی مرهون شایستگی و کاردانی خواجه نظام­الملک بود. او علاوه بر احداث عمارات باشکوه، در اکثر شهرهای ایران و مانند اصفهان به تأسیس مدارسی پرداخت که به «نظامیه» معروف شدند (سجادی نائینی، 1391: 64).

شکوه و رونق اصفهان به عنوان مرکز امپراطوری پهناور سلجوقی دیری نپایید؛ چنان­که با قتل خواجه نظام­الملک به دست اسماعیلیان[1] و مرگ ملکشاه سلجوقی در سال 485 ه.ق، قلمرو پهناور سلجوقیان گرفتار کشمکش­های داخلی میان شاهزادگان و امرای نظامی بر سر تصاحب قدرت گردید و در پی آن، آرامش و رونق اصفهان نیز دستخوش تهدید قرار گرفت. به علاوه، اختلافات دو خاندان روحانی آل­خجند ـ شافعی مذهب ـ و آل­صاعد ـ حنفی مذهب ـ در این شهر، مهم­ترین عامل زمینه­ساز درگیری­های خونین و ویرانگر در اصفهان بود که از طریق پیوند با جریان­های سیاسی و نظامی درگیر، شدت می­گرفت (اللهیاری، 1380). سرانجام در سال 590 ه.ق، سپاه سلجوقی از «تکش» خوارزمشاه شکست خورد و اصفهان سقوط نمود. با سقوط سلجوقیان، قدرت به دست خوارزمشاهیان افتاد (سجادی نائینی، 1391: 66).

 

دوران حکومت بهاءالدین جوینی در اصفهان و عراق عجم یکی از مهم­ترین دوره­های تاریخ اصفهان در دوران ایلخانی می باشد (اللهیاری، 1380).

آن چیز که که در منابع موجود درمورد­ی حکومت بهاءالدین جوینی در اصفهان برجسته می­نماید، سیاست سختگیرانه و دور از اعتدال او در رفتار با مردم این شهر می باشد که منجر به برقراری امنیت و آرامش در اصفهان گردید. به علاوه، بهاءالدین که خود از فضلای عصر خویش محسوب می­گردید (بیانی، 1371: 385)، تکریم ویژه­ای برای عالمان و هنرمندان قائل بود؛ از این رو در دوران حکومت او در اصفهان، پس[1] . اصفهان در دوران سلجوقیان از مراکز عمده­ی فعالیت اسماعیلیان بود و آنان در تحولات شهر تأثیر گستر­ده­ای داشتند؛ مانند اقدامات آنان می­توان به ترور بعضی رجال و علمای اهل سنت یا آتش زدن بعضی مکان­ها مانند مسجد جامع عتیق اشاره نمود (چلونگر، 1382).

 مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان