دانلود پایانامه ارشد با عنوان : بررسی تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه93

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

تکه ای از متن پایان نامه :

به گوش مردم رى و گرگان و خراسان رسيد. مردمان اين مناطق غيابا طرفدار او شدند و همه مستعد قيام بودند.

علويان يك نقطه اتكاى سياسى براى مبارزات استقلال‏طلبى ايران در برابر بنی‌امیه و بنی‌عباس بودند، بنابراين رجال سياسى و نظامى بعضاً و عامه مردم به‌طور كلى دوستدار آنان محسوب مى‏شدند. چند تن از وزيران، خلافت عباسى جان خود را در اين راه فدا نمودند كه از معروف‌ترین آنها «ابو سلمه خلال» مى‏باشد. نهضت طرفدارى از علويان و ايران به اوج خود رسيد و بعدها مأمون را به اين وادار نمود كه براى جلب رضايت ايرانيان، حضرت امام رضا (ع) را به وليعهدى خود برگزيند و ايشان را به خراسان بخواند و براى جلوگيرى از شدت نهضت علويان چنان وانمود كند كه قصد انتقال خلافت به علويان را دارد. البته وليعهدى على بن موسی‌الرضا (ع) در نتيجه فشار سياسى و اجتماعى ايرانيان نيز بود و فضل بن سهل، مأمون را به اين كار وادار ساخت.

ايرانيان با حمايت از علويان مى‏خواستند اسلام را در مسير واقعى خويش قرار دهند و از طرف ديگر خلفاى غاصب عباسى را بى‏اعتبار سازند و به اين طريق حكومت خويش را مستقل اعلام نمايند. (قدیانی، 1380: ‏2 / 833) تاثیر علویان بر منطقه فراهان نیز محسوس می باشد. وجود تعداد زیادی بقعه منسوب به علویان در فراهان و توجه بسیار مردم به این مکان های مقدس این جا به دنيا منتشر ‌گردید. پس از این هجرت، حرکت حضرت معصومه (س) برای دیدار برادر و عبور این کاروان از ناحیه فراهان در خصوص رواج مذهب تشیع در فراهان یکی از جنبه های مهم این پژوهش می باشد که در ادامه به توضیح مفصل ان خواهیم پرداخت.

ج- تشیع ایران از قرن چهارم تا هفتم هجری

در قرن چهارم هجری حکومت آل بویه در صدد استقرار حکومتی شیعی در ایران بود. آل بويه زمانى قدرت را به دست گرفتند كه شيعه اماميه در عراق و ايران رشد كرده و آماده بارورى بود. (ترکمنی،1383 :144) آل بويه در آغاز شيعه مذهب بودند و نشانه‌هايى در دست می باشد كه در دوران حكومت، مذهب امامى داشته‌اند يا به آن مذهب گرويده‌اند. مانند عملكرد «معز الدوله» در بغداد در مورد نوشتن جملاتى در لعن معاويه و كسانى كه به نحوى به خاندان پيامبر صلّى اللّه عليه و آله آزار رسانده‌اند و برگزارى مراسم عزادارى امام حسين عليه السّلام و جشن عيد غدير، جنگ «عز الدوله» جانشين «معز الدوله» عليه زيدى‌هاى موصل و. . . مى‌تواند دليل بر مدعاى ما باشد. (ترکمنی،1383 : 145) در دوران شروع حکومت آل بویه شهر کرج ابودلف از اهمیت خاصی برخوردار می باشد، زیرا که آنان حکومت خود را از این شهر آغاز می کنند و این شهر و ناحیه اطراف ان شامل دشت فراهان نیز می گردید. همین عامل تسلط خاندانی شیعی بر این

 مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه