دانلود : بررسی تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه93

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

جنوب و جنوب غربی فراهان با شهر و منطقه قدیمی کرج ابودلف (حدود کرهرود اراک) همسایه بوده (قمی، 1385: 26) همچنین بر اساس کتاب تاریخ قم، فراهان در قسمت شمال غربی با منطقه انار (قمی، 1385: 231) که امروزه در قسمت غربی شهرستان کمیجان قرار دارد، همسایه بوده می باشد. فراهان در قسمت غرب نیز تا آخر منطقه ساروق امتداد داشته (مستوفی، 1381: 112) و به منطقه کرج ابودلف می‌رسیده می باشد. راه‌های ارتباطی بین قم و ری و اصفهان و کرج و همدان از این منطقه عبور می‌کرده می باشد. (ابن فقیه،1349: 75) این منطقه درگذشته حدود دویست و ده دیه داشته (قمی، 1385: 56) که در تاریخ قم نام بعضی از آنها آمده می باشد. (شکل 1)

دشت فراهان از قدمت تاریخی زیادی برخوردار می باشد. در دوران پیش از اسلام این منطقه در میان سه ناحیه اصلی یعنی آتروپاتن (آذربایجان) و اکباتان (همدان) و پارتاکنا (اصفهان) قرار داشته می باشد و یکی از سرزمین‌های حکومت ماد بوده می باشد. اما تاکنون هیچ‌گونه حفاری یا گمانه‌زنی در این مورد در فراهان انجام‌نشده می باشد.

«رستاق طبرش سی‌ودو ديه، از آن جمله: طرخران، فيم، جاويذه‏(قمی،1385 :171) و «رستاق كوزدر: الفارسجان، سهل آباد، دسكان، تبرته، كمان، درون، احمد آباد»(قمی،1385 :320)

وسعت فراهان کنونی تنها بخشی از فراهان تاریخی می باشد و به همین دلیل در انجام مطالعات، محدوده فراهان بزرگ‌تر در نظر گرفته‌شده و مقصود از فراهان، شهرستان امروزی نیست. این منطقه تاریخی قسمتی از شهرستان‌های خنداب، کمیجان، تفرش، آشتیان، اراک را نیز در بر می‌گیرد. این منطقه در دوره‌ای از تاریخ به دلیل همسایگی با منطقه کرج، به کرج نیز معروف بوده می باشد و در منابع دوره اولیه اسلام این نام بیشتر به چشم می‌خورد. این منطقه در اطراف شهری به همین نام قرار داشته که دراین‌باره آمده می باشد: کرج : شهری می باشد متفرق که قراء آن در یکجا مجتمع نیست و معروف به کرج ابودلف می باشد که او و فرزندانش تا زوال حکومتشان در آنجا می‌زیستند. ساختمان‌های سلطنتی و قصرهای بزرگی می‌داشته و مزرعه و مواشی داشته

 مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه