بررسی تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه93 – پایانامه کارشناسی ارشد

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

تکه ای از متن پایان نامه :

رقابت‌های طغرل ثانی می باشد که احتمالاً مذهب رایج آنان تسنن بوده می باشد و به دلیل رقابت‌هایی که با اسماعیلیان داشتند، حاکم شهر توسط فداییان اسماعیلی ترر شده می باشد. البته مسلم می باشد که مذهب تشيع در دوران آخر سلجوقى، در ايران گسترش يافته بود. از گفته مؤلف بعض فضائح الروافض چنين برمى‌آيد كه بيشتر شيعيان، از طبقات متوسط بودند. (ترکمنی آذر، 1383: 213)

از این روایت نیز همان نظرات ذکرشده در خصوص رواج اسماعیلیه در دوره‌ای از تاریخ فراهان یا جانب‌داری مردم منطقه از دشمنان خلافت عباسی را می‌توان برداشت نمود.

 

جبال با اصفهان یک منطقه را تشکیل می داده و عمدتاً حاکم منطقه از طرف دستگاه حکومتی فرستاده می‌گردید. عاملان منطقه بیشتر از سنیان بوده‌اند که پس از ورود به منطقه، یا در مدت کوتاهی به دلیل ستم بر مردم و با شورش آنان کشته می‌شدند یا با شکایت‌های متوالی به حکومت، عزل می‌شدند. (قمی،1385:51 و 78) و فقط پس از تسلط اشعریان بر قم می باشد که نام تشیع به میان می‌اید. مثلاً در ذکر وقایع سال 94 هجری آمده می باشد: «در همين سال والى عراق عجم، عبد الرحمن بن محمّد بن اشعث بن عبد اللّه بن سعد الكوفى، مذهب شيعه را در عراق ظاهر ساخته مردم آنجا را به مذهب شيعه دعوت نمود و اكثر آن مردم به آن مذهب رجوع نمودند.» (تتوی،1382 : 1084) برای نمونه دیگر می‌توان به اقدام والی قم در سال 288 هجری اشاره نمود که به فراهان حمله کرده و آتشکده زرتشتی فردجان را نابود می‌کند. (قمی،1385 :253) این اقدام شاید یکی از اولین کوشش‌ها برای ورود تشیع به فراهان بوده باشد؛ که با افزایش نفوذ خاندان اشعری در فراهان این امر تسریع شده می باشد. این مطلب و مطالب مشابه چنین می‌توان نتیجه گرفت که شاید یکی از علل رواج تشیع در فراهان تأثیر حاکمان شیعی نواحی اطراف باشد.

حاکمان کرج ابی دلف

یافتن اطلاعاتی دقیق در خصوص تشیع فراهان در قرون دوم و سوم هجری بسیار دشوار می باشد و منابع تاریخی به ندرت و به شکلی مبهم به تشیع فراهان می پردازند و آن هم در میان اشاره به مناطق نزدیک فراهان، مانند کرج ابی دلف می باشد که به این موضوع اشاره می گردد(قمی، 1385: 26)  . به همین جهت ما در مطالعه تشیع در منطقه فراهان، به مطالعه تاریخ تشیع در کرج نیز می پردازیم تا در اظهار هدف اصلی پژوهش از این منطقه نیز کمک بگیریم.

 مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه