بررسی تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه93- دانلود پایانامه

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

تکه ای از متن پایان نامه :

مهاجرتشان با ایران می‌گردید، از سوی دیگر، مردم منطقه را به پذیرش تشیع به‌عنوان وسیله‌ای برای مقابله با ظلم و طرفداری از علویان تشویق می‌نمود.

عمده‌ترین ابزاری که عباسیان نیز برای نیل به هدف خویش یعنی براندازی خلافت سلطنت‌ گونه اموی به کار گرفتند، بهره گیری از مظلومیت علویان بود؛ چنانکه حتی قتل زید و پسرش یحیی را دستاویز قراردادند و از آن برای‌ جلب توجه مردم به خود یعنی اولاد عباس بن عبدالمطلب، عموی پیامبر اکرم، بهره گیری بسیار بردند. (امین زاده، 1384 :48) قیام‌های متعدد و پرشمار علویان و شیعیان علیه بنی‌عباس را می‌توان‌ چنین تفسیر نمود که در عهد خلافت عباسی جور، ستم و شکنجه و کشتار علویان بیشتر از روزگار امویان بوده می باشد. آن چیز که روشن‌ می باشد عباسیان پس از دست یافتن به قدرت، علویان را کنار نهادند و رسماً مذهب تسنن را پذیرفتند و حمله خود به آل علی (ع) را فزونی بخشیدند و بسیاری از بزرگان شیعی ازجمله امامان را به شهادت رساندند. (امین زاده، 1384 : 51)

از این مباحث می‌توان دریافت که نفوذ تشیع در منطقه و پشتیبانی مردمان محلی از علویان، بنا به دلایلی، سیری‌ تدریجی داشته می باشد که ازجمله آنها می‌توان به موارد ذیل‌ اشاره داشت:

  1. کردار ناهنجار، غیر اسلامی و همراه با تبعیض نژادی‌ حکام اموی و عباسی باعث همبستگی علویان و ایرانیان گردید.
  2. پندار و کردار عادلانه علویان و شیعیان که برابر با اصول اولیه اسلام آوای برادری و برابری تمام مسلمانان را سر می‌دادند، در علاقه ایرانیان به آیین شیعی تأثیر نهاد.

2/4/2- عوامل جغرافیایی

مقصود آن می باشد كه در يك دگرگونى، ممكن می باشد موقعيت منطقه از لحاظ آب و هوا يا وفور و فقدان منابع طبيعى یا همسایگان خاص منطقه، دخالت داشته باشد و سبك زندگى اجتماعى و فرهنگ مردم را دچار تغيير كند. اين عامل دربارۀ موضوع مورد نظر ما هم مى‌تواند قابل‌توجه باشد و سؤال این می باشد که: آيا جغرافياى فراهان و محيط طبيعى آن دخالتى در ورود مذهب جديد به آنجا داشته می باشد؟

فرضيۀ پژوهش حاضر اين می باشد كه یکی از عامل عمده و اصلى همين بوده می باشد. به مقصود بررسى اين عامل و اثبات اين فرضيه، بحث را در چند قسمت پى مى‌گيريم: اول دربارۀ موقعيت جغرافيايى فراهان در قديم، يعنى قرون اوليۀ اسلامى؛ دوم جايگاه و ارتباط آن با شهرهاى اصفهان، همدان و قم؛ سوم تأثيرپذيرى از قم.

 مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه