بررسی تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه93 – پایانامه

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

تکه ای از متن پایان نامه :

مذهب شیعت کردند. (قمی،1385 :278) از او به‌عنوان صحابه امام باقر (ع) و امام صادق (ع) نیز یادشده می باشد. (جعفریان،1375 : پاورقی 185) از امام صادق (ع) روایت شده می باشد «قم بلدنا و بلد شیعتنا» (قمی، 1414 ق: 2 /447) که این روایت و روایت مشابه دیگر نشان از اهمیت قم به‌عنوان شهری شیعه برای ائمه معصومین دارد و همچنین علامت تشیع قم به‌عنوان تشیع صحیح می باشد.

در سال 201 هجری زمانی که فاطمه دختر امام موسی بن جعفر (ع) عازم خراسان بود تا به برادرش امام رضا (ع) بپیوندد در میانه راه بیمار گردید و در شهر قم در خانه موسی بن خزرج پس از هفده روز بیماری در گذشت و در همان جا دفن گردید که چند سال بعد بران قبه‌ای ساخته‌شده و مورد عنایت خاص شیعیان و پیروان خاندان ائمه قرار گرفت و همین امر بر اهمیت شهر قم به‌عنوان شهری شیعی افزود. در قرن سوم علاوه بر تشیع امامی قم، این شهر مهم‌ترین کانون انتشار احادیث ائمه بوده می باشد (مادلونگ، 1377: 134)

در قرن چهارم و با شروع دوران غیبت کبرا، دوران عظمت و آوازه اشعریان رو به افول نهاد. مهم‌ترین عامل افول خاندان اشعریان حملات متوالی نظامی و شورش‌های مکرر اهالی قم بر ضد حکومت مرکزی بود. (قمی،1385 :241)

در قرن پنجم و ششم برابر با تسلط سلجوقیان بر ایران بسیاری از وزیران و کاتبان از شهر قم، کاشان، تفرش و دیار جبل بوده‌اند. مثلاً نویسنده کتاب تاریخ الوزراء یعنی نجم الدین ابو الرجاء قمی که کتابش را در سال 584 هجری نوشته می باشد، خود از دبیران برجسته این دوره می باشد که نام صاحب منصبان زیادی را آورده می باشد.( ابو الرجا قمی‌،1363: 30)

ج) آبه یا آوه

این شهر از شهرهای اطراف قم بوده که در نزدیکی ساوه قرار داشته و امروزه نیز شهری با همین نام موجود می باشد. در نوشته‌های قدیم از روستاهای اصفهان شمرده‌شده چراکه تا زمان نمی‌توانستند شاهد بر زمين ماندن پيكر امامزادگان به زير آفتاب سوزان باشند به دفن آنان در قلعه پايين ساروق اقدام نمودند و شهداي سادات را در اطراف مرقد آن بزرگواران به خاك سپردند. امروزه این مزار به شهدای 72 تن معروف گشته و در ساروق پذیرای عاشقان اهل‌بیت می باشد.

مورد سوم در نظر داشتن آموزه‌های ضد استبدادی و عدالت‌خواهانه تشیع در راستای مقابله با ظلم و ستم خاندان اموی و عباسی و عاملانشان بر منطقه از یک سو و مظلومیت علویان و تعقیب و کشتار آنان که باعث

 مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه