بررسی تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه93 – دانلود

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

تکه ای از متن پایان نامه :

می‌دهد و می‌نویسد : «مردم شهر سه طایفه‌اند: شافعیان که در اقلیت‌اند و حنفی‌ها که اکثریت دارند و شیعه که بخش اعظم هستند. چراکه بیش از نیمی از مردم شهر راوندی در کتاب خود اظهار می‌دارد که «مردم اصفهان تا اوایل تشکیل دولت صفوی از نواصب بودند، اما خدای را سپاس که اکنون آنها را از دوستدارترین مردم نسبت به اهل‌بیت و مطیع‌ترین آنها قرارداد، به‌طوری که می‌توان گفت که نه در شهر و نه در روستاهای نزدیک و دور آن، یک نفر از اهل خلاف پیدا نمود نمی‌گردد. (راوندی، 1409 ق: 2 /545)

کاشان

حمد لله که ما مسلمانیم             نه ز قمیم و نه زکاشانیم

(قزوینی،1385 :577)

کاشان ازجمله شهرهای منطقه جبال بود که در سال 23 هجری در دوره خلافت عمر توسط ابوموسی اشعری فتح گردید. (ابن خلدون،1363 : 1/545) این شهر از ابتدای تاریخ اسلامی دارای اهمیت خاص بوده می باشد؛ و از زمان مهاجرت اعراب یکی از مراکز اقامتی آنها بوده می باشد. در منابع متعددی به شیعه بودن اهالی کاشان اشاره‌شده می باشد، برای نمونه عبدالجلیل نویسنده کتاب نقض می‌گوید: «و کاشان و بحمد الله و منه، منور و معروف بوده می باشد همیشه و بحمد الله هست به زینت اسلام و نور شریعت و قواعد آن…» (قزوینی،1385 : 198) همچنین وجود بقاع بزرگان شیعه در این شهر ازجمله امامزاده علی بن محمدالباقر (ع) نشان از تشیع دیرین این شهر می‌دهد و در مدارک متعددی نام این شهر در کنار نام قم و آوه و طبرش که جزئی از شهرهای شیعی بوده‌اند آمده می باشد. (راوندی، 1364 :30) این شهر به علت ارتباط نزدیکی که با شهر قم داشته همواره موردتوجه شیعیان بوده می باشد و در آن به وجود مدارس و مساجد متعدد شیعه نیز اشاره‌شده می باشد. در آثار البلاد ذیل عنوان قاشان (کاشان) آمده می باشد: «شهرى می باشد ميانه قم و اصفهان. صاحب آثار البلاد، زیرا سنى می باشد چنين مى‏نويسد كه اهلش شيعه اماميه‏اند و بسيار غلو در آن باب دارند؛ و احمد بن على بن بابه كاشانى كتابى نوشته و ذكر فرق شيعه را نموده و زیرا به ذكر اماميه رسيده و ذكر منتظر محمد بن مهدى- صلوات اللّه و سلامه عليه- را نموده، گفته: «عجب آن می باشد كه در ولايت كاشان، جمعى مى‏باشند از اماميه و من، ايشان را ديده‏ام، در هر صبح، انتظار ظهور امام خود را مى‏كشند و يراق پوشيده به اسب، سوار شده از شهر، بيرون مى‏روند به انتظار آنكه صاحب و امام ايشان، ظاهر گردد و زیرا از علت های شیعه بودن این خاندان، یکی حضور مالک بن عامر در جنگ صفین می باشد و دیگری همراهی سائب بن مالک در قیام مختار می باشد. (جعفریان، 1375 : 184) اولین شیعه از آنان در شهر قم موسی بن عبدالله بن سعد اشعری می باشد که در آغاز به اظهار مذهب شیعت نمود تا دیگران از اهل قم بدو اقتدا کردند و اظهار

 مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تاریخ تشیع فراهان از آغاز تا استقرار دولت صفویه