بررسی تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان – دانلود

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

تکه ای از متن پایان نامه :

 

محله­ی دردشت

 

 

4-1-وجه تسمیه دردشت

 

در باب وجه تسمیه محله­ی دردشت در میان مورخان و صاحب­نظران اختلاف نظر هست. به عقیده­ی همایی، لفظ «باب» در اصل لغت به معنی «در مدخل» می باشد و «درب» اخص از باب به معنی «دروازه­ی وسیع» می باشد. در آغاز این کلمه با معنی اصلی آن استعمال می­شده و کوی­ها و محلاتی را که در و دروازه داشته ـ مخصوصاً محلاتی که بر در شهر و مجاور مدخل شهر واقع بوده می باشد ـ با اضافه کلمه­ی «باب» و «درب» و در فارسی «در» و «دروازه» می­گفته­اند. پس از آن، از باب تسمیه کل به غیر از، کلمه­ی «باب» و «درب» را به معنی کوی و محله­ای گفتند که بر در شهر و مجاور شهر واقع بوده می باشد. سپس این قاعده را تعمیم داده، در مورد همه­ی محلات ـ هرچند بر در شهر نبود ـ به کار بردند. با این وجود، غالب این می باشد که محلات اطراف شهر را با اضافه­ کردن «باب» و «درب» آورده­اند (همایی، 1384: 62 – 63).

بر اساس آن چیز که در بالا درمورد تحولات لغوی و عرفی لفظ «در» یا «باب» گفته گردید، اولین احتمال درمورد­ی وجه تسمیه «دردشت» آن می باشد که لفظ «در» در «دردشت» به هر دو معنی حقیقی یعنی «در مدخل» و مجازی یعنی «کوی و محله» به کار رفته و بر وجود محله­ای به نام «دشت» در مدخل شمالی شهر دلالت دارد و شاید محله­ی «دشت» از آن جهت به این نام خوانده شده، که بر بستر دشت­های اطراف یهودیه شکل گرفته می باشد.

به علاوه، همایی معتقد می باشد که علی­رغم اینکه اکنون مردم، این محله را به صورت «دردشت»[1] یعنی با سکون «راء» تلفظ می­کنند؛ ممکن می باشد که در اصل به صورت «درِدشت» یا مطابق با لهجه­ی مردم اصفهان که به جای کسره­ی اضافه، «یاء» تلفظ می­کنند، به صورت «دری­دشت» بوده باشد و این احتمال هست که «دری» در «دری­دشت» بازمانده­ی «باب­

 

4-2- موقعیت جغرافیایی محله­ی دردشت

 

امروزه این محله از شمال به خیابان مدرس، از شمال شرق و شرق به محلات «شهشهان» و «پشت مسجد جامع» (محله­ی مجلسی)، از جنوب به محلات «جماله کُله» و از جنوب غرب و غرب به محلات «درب امام» و «سنبلستان» محدود می­گردد. با احداث خیابان ابن­سینا[1] . به اعتقاد همایی، از آنجا که تلفظ فعلی در نسخ قدیمی دیده نمی­گردد، بایستی آن را از تصرفات متأخران دانست (همایی، 1384: 65).

 مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان