بررسی تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان- پایانامه ارشد

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

تکه ای از متن پایان نامه :

نکته­ای که در ارتباط با دردشت دوران صفوی بایستی به آن پرداخته گردد، سومین تحول کالبدی می باشد که این محله در دوران مذکور با آن مواجه می­گردد. مقصود از این تحول کالبدی، تفکیک معبر موسوم به «جماله­کُله» و یا «جمال­کُله» می باشد که تحت عنوان محله­ای مستقل، در جنوب دردشت شکل می­گیرد. در سفرنامه­ی شاردن از این کوچه به عنوان یکی از کوچه­های جنوب دردشت نام برده شده می باشد (همان، 115ـ116)؛ از این رو تبدیل شدن آن به یک محله­ی مستقل را بایستی از دوران صفویه به بعد دانست.

از طرف دیگر شاردن، منطقه­ی دردشت و به طبع آن محله­ی دردشت امروزی را در قالب دو بخش «داخل شهر» و «حومه­ی شهر» توصیف کرده می باشد؛ بر این اساس، محله­ای که ما امروز به عنوان دردشت می­شناسیم، در آن بخشی از کتاب شاردن مورد مطالعه قرار گرفته که نتیجه­ی توجه شهرداری اصفهان به ترمیم بافت­های فرسوده، بخشی از بافت تاریخی این محله مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت که از آن جمله می­توان به مرمت و بازسازی بازارچه­ی دردشت و عناصر پیرامون آن همچون حمام دردشت و نیز دو منار دردشت اشاره نمود. نکته­ی قابل ذکر درمورد­ی این بافت تاریخی آن می باشد که حتی مرمت و بازسازی بخشی از آن نیز نتوانسته می باشد رونق و آبادانی گذشته را به آن باز گرداند. یکی از علت های اصلی این مسئله می­تواند به احداث خیابان ابن­سینا در اوایل عصر حاضر مربوط باشد که رونق تجاری بازارچه­ی دردشت به عنوان اصلی­ترین گذرگاه محله و به طبع آن کارکردهای اجتماعی آن را به شدت کاهش داده می باشد. خیابان مذکور که همان­طور که ذکر آن رفت، از جانب غرب به شرق از میان محله­ی دردشت می­گذرد، علاوه بر اینکه امروزه یکی از مراکز فروش پارچه در اصفهان محسوب می­گردد، با در بر داشتن انواع واحدهای تجاری، مذهبی و آموزشی نیازهای بیشتر اهالی محل را مرتفع می­سازد. در حقیقت این خیابان اگر چه بر مهجور ماندن بافت تاریخی محله­ی دردشت تأثیر بسزایی داشته می باشد؛ اما از طرف دیگر عاملی جهت بقای این محله نیز بوده می باشد.

صرف نظر از ساختار کالبدی و ویژگی­های آن، محله­ی دردشت از لحاظ جمعیتی از محلات نسبتاً پر جمعیت شهر محسوب می­گردد. البته ناگفته نماند که بخشی از این بافت جمعیتی را افراد غیر بومی مانند مهاجران افغانی تشکیل می­دهند.

 مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان