بررسی تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان – دانلود پایانامه

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

تکه ای از متن پایان نامه :

 

در اینجا ذکر این نکته لازم است که با در نظر داشتن آن چیز که که در منابع درمورد­ی وجود درگیری­های همیشگی میان اهالی محلات مختلف اصفهان بویژه میان مردمان محله­ی دردشت با اهالی جویباره آمده، کاملاً مشخص می باشد که رونق و آبادانی محلات این شهر و مانند محله­ی دردشت، نمی­توانسته می باشد تداوم داشته باشد. به علاوه، آشوب­ها و ویرانی­های ناشی از فتنه­گری اسماعیلیان ـ در دوران افول سلجوقیان ـ و نیز حملات ویرانگر اقوام مهاجم، بیش از پیش بر گستره­ی ویرانی محلات افزوده می باشد. به همین دلیل محله­ی دردشت از حدود اواخر دوران سلجوقیان به بعد، به تدریج از عصر طلایی خویش فاصله می­گیرد؛ دورانی که دیگر هیچگاه حتی در دوره­ی صفویه نیز تکرار نمی­گردد.

دومین تحول کالبدی صورت گرفته در محله­ی دردشت، به تفکیک «محله­ی شهشهان» از دردشت بزرگ مربوط می­گردد که از قرار معلوم از حدود نیمه­ی قرن نهم هجری به بعد به وجود می­شوند. بنا به گفته­ی شاردن، خاندان شهشهان در دوران صفویه از تمکن مالی و قدرت سیاسی و اجتماعی قابل ملاحظه­ای برخوردار بوده­اند که به طور قطع از جایگاه مذهبی ویژه­ی آنان نزد عامه­ی مردم نشأت می­گرفته می باشد (شاردن، 1379: 111-112). در این راستا به اعتقاد هانه­دا، حضور خاندان­های سرشناسی مانند خاندان شهشهان در منطقه­ی دردشت، نشان­دهنده­ی تداوم اهمیت منطقه­ی قدیمی و سنتی شهر نزد این خاندان­ها می­باشد که به طور قطع بقای آن را نیز موجب شده می باشد (هانه­دا، 1380).

برای پی بردن به وضعیت محله­ی دردشت در دوران صفویه، بهترین و موثق­ترین منبع، سفرنامه­ی شاردن می باشد؛ چنان­که بر مبنای گزارش­های او، می­توان به طور تقریبی به محدوده­ی جغرافیایی و نیز اماکن مهم و مشاهیر این محله در دوران مذکور پی برد؛ اگر چه شاردن برخلاف منطقه­ی جوباره، جزییات زیادی از این منطقه ذکر نمی­کند. این مسئله شاید به آن دلیل باشد که شاردن و مخبرانش اطلاعات اندکی درمورد این قسمت شهر داشته­اند (هانه­دا، 1380)؛ زیرا همان­طور که گفته گردید، مقصود شاردن از منطقه­ی دردشت، بخش قدیمی و سنتی اصفهان بوده که محله­ی دردشت امروزی بخشی از آن محسوب می­شده می باشد.

شایان ذکر می باشد که محله­ی امروزی دردشت با محله­ی دردشتی که شاردن به توصیف آن می­پردازد و برای آن 25 خانه، دو مسجد و دو بازار بر می­شمارد، از نظر محدوده­ی جغرافیایی تقریباً یکسان می باشد. مضاف بر این، بعضی از مهم­ترین بناها و معابر دردشت امروزی، در گزارش شاردن نیز مورد اشاره قرار گرفته­اند (شاردن، 1379: 142-146).

 مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان