بررسی تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان – پایانامه

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

تکه ای از متن پایان نامه :

در محله­ی دردشت، این محله به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده و در حقیقت بخش انتهایی آن که به دروازه­ی دردشت ختم می­شده، از پیکر محله جدا شده می باشد (انصاری، 1381). این خیابان از جانب غرب به شرق و با عبور از میان محله­ی دردشت، میدان شهدای امروزی را به فلکه­ی طوقچی پیوند می­دهد.

چنان­که در بخش بعد به آن پرداخته خواهد گردید، محدوده­ی جغرافیایی محله­ی دردشت در روزگار قدیم بزرگتر از امروز بوده می باشد؛ به همین دلیل می­توان بعضی از محله­های مجاور آن را زیر مجموعه­های دردشت بزرگ دانست که هر یک در طول زمان به واسطه­ی احداث بنایی مهم یا شکل­گیری معبری پر ازدحام، به عنوان محله­ای متمایز شناخته شده­اند.

 

 

 

 

 

4-3- محله­ی دردشت در ادوار مختلف تاریخ

 

محله­ی دردشت در جبهه­ی شمال غربی میدان کهنه واقع شده و همان­طور که در فصل سوم به آن پرداخته گردید، جزء اولین مراکز جمعیتی شکل­گرفته پیرامون این میدان بوده می باشد. جای تردید نیست که محله­ی مذکور با قرار گرفتن در مجاورت هسته­ی مرکزی شهر قدیم اصفهان مربوط به قرن 9 ـ 10 یادگار حکومت و سلطنت ترکان و ترک­زبانان می باشد»[1] (همایی، 1384: 61). بنا بر آن چیز که درمورد­ی وجه­تسمیه محله­ی «طوقچی» گفته گردید، می­توان چنین استنباط نمود که از زمانی که محله­ی قدیمی «باب­دریه» با نام جدید «طوقچی» در افواه شهرت می­یابد، به عنوان محله­ای مستقل در کنار دردشت شناخته می­گردد.

صرف نظر از آن چیز که که درمورد­ی وقوع اولین تحول کالبدی در محله­ی دردشت در طی قرون اولیه­ی اسلامی گفته گردید، این محله درخشان­ترین دوران خود را نیز در همین دوره به ویژه در عصر دیالمه و سلجوقیان سپری کرده می باشد؛ زیرا که به واسطه­ی در برگرفتن مرکز شهر یعنی میدان کهنه و بخش­های وابسته به آن، از امتیازات سیاسی، اقتصادی، مذهبی و علمی ویژه­ای برخوردار بوده می باشد؛ به طوری که آثار به جا مانده از دوران مذکور در محله­ی دردشت مانند «قبه­ی ابوعلی سینا» به عنوان تنها یادگار مدرسه­ی ابوعلی سینا و نیز آن چیز که که در تاریخ درمورد­ی نظامیه­ی دردشت آمده، نشان­دهنده­ی همین مطلب می باشد.

[1]. همایی درمورد­ی وجه تسمیه دیگر «طوقچی» می­نویسد: «بعض عوام لهجه عامیانه (تخچی) را صحیح دانسته­، می­گویند اصلش مرکب می باشد از دو کلمه (تخم + چین) یعنی بیضه چین. و توجیه می­کنند که مردم اصفهان همگی دیندار و حلال­خوار و مستجاب­الدعوه بودند و حاکمی جابر در این شهر حکومت پیدا نمود و خواست که ایشان را شبهه­خوار کند تا مستجاب­الدعوه نباشند. پس از هر کدام یک بیضه مرغ بخواست و دم دروازه شهر چید و گفت هر کدام از مردم شهر بروند و یک تخم­مرغ که داده بودند بردارند. تخم­مرغهای پهلوی هم چیده مخلوط و شبهه­ناک شده بود. این بود که مردم اصفهان تخم­مرغهای شبهه­ناک خوردند و آلایش روحی حالت سابق را از ایشان سلب نمود. بعد از آن حاکم ستمکار هر چه می­خواست بر اهالی آنجا تحمیل نمود و هر قدر مردم او را نفرین می­کردند در درگاه الهی مستجاب نمی­گردید» (همایی، 1384: 60-61).

 مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان