پایان نامه با کلید واژگان دوران باستان، مصرف کننده

دانلود پایان نامه

بسمه تعالي
دانشكده علوم پايه
***************************************************************
( اين چكيده به منظور چاپ در پژوهش نامه دانشگاه تهيه شده است )
نام واحد دانشگاهي : تهران مركزي كد واحد: 101
كد شناسايي پايان نامه : 10130308912007
عنوان پايان نامه :
بررسي اثر ترکيبات پليمري کاتيوني بر روي تار مو با استفاده از داده هاي نظري و اسکن ميکروسکوپ الکتروني
نام و نام خانوادگي دانشجو : احسان اصلاحي
شماره دانشجوئي : 89093000200
رشته تحصيلي : شيمي آلي
تاريخ شروع پايان نامه : 21/5/91
تاريخ اتمام پايان نامه : 21/11/92
استاد / استادان راهنما : دکتر مرجانه صمدي زاده
استاد / استادان مشاور: حميد رضا احمدي آشتياني
آدرس و شماره تلفن :تهران، خيابان شريعتي شمال، بين ظفر و ميرداماد، خيابان زيبا، کوچه کاج، پلاک 7، واحد 2/1 – تلفن : 22886726
چكيده پايان نامه (شامل خلاصه، اهداف، روش هاي اجرا و نتايج به دست آمده) :
بررسي اثر ترکيبات پليمري کاتيوني در محصولات مراقبت از مو شامل شامپو و کانديشنر بر روي تار مو بالاخص اثر آن بر روي کوتيکول تار مو.
هدف از اين بررسي بررسي اثرات درماني و مراقبتي پلي کواترنيوم 10 بر روي تار مو بود که با توجه به تست هاي انجام گرفته بر روي تار مو و نهايتا مشاهده نتايج با استفاده از ميکروسکوپ الکتروني روبشي و آناليز نتايج بر مبناي آناليز واريانس يکطرفه، مسجل گرديد که اين ماده توانايي ترميم کوتيکول آسيب ديده مو را داراست و اين عمل را باتوجه به اختلاف بار موجود با تار مو به خوبي انجام مي دهد بدين گونه که کليه فلس ها ي کوتيکول تار مو که به واسطه آسيب از فرم خود خارج شده بودند به فرم اوليه باز گردانده شده و در مواقعي که آسيب به صورت برگشت ناپذير بود، از پيشرفت آسيب جلوگيري مي نمود.

نظراستادراهنما براي چاپ درپژوهش نامه دانشگاه مناسب است تاريخ وامضا :
مناسب نيست

– شکل 3-1 (آسيب هاي وارد شده به تار مو) …………………………………………………………….. 22
– شکل 3-2 (اسيب وارد شده به تار مو در اثر موخوره) ……………………………………………….. 23
– شکل 3-3 (آسيب وارد شده به تار مو در اثر تيغ نامناسب ………………………………………….. 24
– شکل 3-4 (آسيب وارد شده به تار مو در اثر قيچي نامناسب). …………………………………….. 24
– شکل 4-1 (مکانيسم ترميم تار مو). …………………………………………………………………………. 36
– شکل 5-1 (پلي کواترنيوم 10) ………………………………………………………………………………… 68

فصل اول
اهميت مو در طول تاريخ
1- 1- تاريخچه:
از شروع تاريخ بشر، مو يك جنبه تظاهر شخصيتي فرد بوده است. مو به عنوان نمادي از جنسيت، وضعيت اجتماعي، ديني و شغلي فرد داراي اهميتي برابر با طرز لباس پوشيدن، ميزان زيورآلات (جواهرات) و حتي نوع اسلحه شخص بوده است. مو در دورانهاي بسيار قديم نيز ارزش و اعتبار زيادي براي بشر داشته است. چندين سال پيش جسد يخ زده مردي در يخچال هاي واقع در نزديکي مرز اتريش با ايتاليا پيدا شد. با توجه به اينکه ظاهر اين مرد شبيه مردان امروزي بود، در ابتدا اين طور تصور شد که وي به تازگي مرده است ولي باستان شناسان پس از مطالعه بر روي البسه و اسلحه او متوجه شدند که جسد متعلق به بيش از پنج هزار سال قبل مي باشد. موهاي اين جسد کاملاً مرتب و در حدود 9 سانتيمتر طول داشته و ريش وي نيز به خوبي کوتاه شده بود. همه اينها حاکي از توجه عميق انسان به مدل مو و ريش حتي در زمان هاي بسيار دور مي باشد. مصريان باستان پيشگامان بسياري از آيين هاي زيبايي بودهاند و به زيبايي مو نيز اهميت بسياري ميدادند و همواره آرايشهاي بسيار متنوعي بر روي مو سر خود انجام ميدادند.

شکل1-1- سبکهاي مختلف مو زنان در مصر باستان

در مصر باستان، پسران فرعون، موهاي خود را به فرم خاصي بافته و در سمت راست سر درست در پشت گوش آويزان ميکردند. فرعون هم هميشه با کلاه گيس در ميان مردم ظاهر مي شد. حتي امروزه هم قضات مرد يا زن انگليسي به عنوان يک سنت در هنگام حضور در دادگاه از کلاه گيس موي اسب استفاده مي کنند. قديمي ترين متن پزشکي که در حال حاضر وجود دارد يک پاپيروس مربوط به نسخهاي از پزشکان مصر باستان در رابطه با پمادي براي درمان ريزش مو است. در اين پماد از چربي کروکوديل و مدفوع اسب آبي به مقدار مساوي استفاده شده است. بقراط (پزشک يونان باستان) متوجه ارتباط بين اندام هاي جنسي و طاسي مردانه شده و اولين کسي بود که گزارش کرد مردان خواجه (کساني که قبل از بلوغ اخته شده اند) دچار طاسي مردانه نميشوند. ظاهراً علت توجه بقراط به طاسي مردانه اين بوده که خود بقراط نيز طاس بوده است. نسخه پيشنهادي بقراط براي جلوگيري از ريزش مو ماليدن مخلوطي از زيره سبز، مدفوع کبوتر، ترب کوهي و گزنه به منطقه طاس ميباشد. امروزه منطقه اي از سَر که شامل پشت و طرفين آن بوده و به صورت طبيعي دچار ريزش مو نميشود را گاهي اصطلاحاً تاج گل بقراط1 مي نامند.

شکل1-2. طاسي سر سقراط

وقتي به دوران عهد عتيق مي رسيم داستان سامسون و دليله2 يکي از نمونه هاي جالب در مورد توجه بشر به از دست دادن موها است. قدرت سامسون براي از بين بردن اشرار در گرو اين بود که موهايش بلند بوده و کوتاه نشوند و زماني که دليله موهاي او را کوتاه کرد، نيروي سامسون به طور کامل از بين رفت. کشيش ها و نمازگزاران مسيحي در زمان قديم موهاي خود را از فرق سر مي تراشيدند تا به اين ترتيب عدم علاقه به دنيا و پاکدامني خود را نشان داده و بگويند که وجود آنها وقف خدا شده است. در قرون وُسطي به دليل شدت توجه مسيحيان به امور اُخروي تراشيدن موهاي فرق سر رايج تر شده به طوريکه گاهي فقط باريکه اي از مو در طرفين سر باقي مي ماند. در دوران پادشاهي لويي چهاردهم در فرانسه استفاده ازکلاه گيس به عنوان علامتي از اشرافيگري مد شده بود. لويي در زمان جواني موهاي زيبايي داشت و او بود که به دليل از دست دادن موهايش در دوران پيري رسم کلاه گيس گذاشتن را در فرانسه رايج کرد.

شکل 1-3. آرايشهاي مختلف مو در دوران باستان

در برخي موارد فرانسويان لوازم شخصي خود مانند کشتي هاي کوچک و قفس پرندگان (که داراي پرنده زنده هم بود) را در روي کلاه گيس ميگذاشتند و گاهي وزن اين کلاه گيس به 6-9 کيلوگرم نيز مي رسيد. رسم کلاه گيس گذاشتن تا اواسط قرن هجدهم همچنان در فرانسه ادامه داشت.

شکل 1-4. استفاده از کلاه گيس بين پادشاهان فرانسوي متداول بوده است
در کشورهاي مختلف نيز استفاده از کلاه گيس همواره در طول تاريخ بسيار متداول بوده است زيرا با استفاده از کلاه گيس و موهاي مصنوعي، زيبايي و جذابيت افراد افزايش ميافته است.

شکل1-5. استفاده از کلاه گيس توسط لوئي چهاردهم (راست) و ملکه اليزابت (چپ)
در آسيا هم مو براي نشان دادن جايگاه اجتماعي و مذهبي فرد داراي اهميت فراواني بوده است. مردان و زنان در کشورهاي مختلف آسيايي همواره توجه زيادي به زيبايي و آرايش مو داشتهاند.
روحانيون بودايي موهاي سرشان را به طور کامل مي تراشيدند. قهرمانان سامورايي در ژاپن موهاي جلو و بالاي سر را تراشيده و مابقي موهايشان را به صورت يک دسته بافته شده در بالاي سر گره مي زدند. حتي در زمان حال هم کشتي گيران سامورايي موهاي خود را در پشت سر به فرم خاصي مي بافند، اگرچه تراشيدن موهاي جلو و بالاي سر منسوخ شده است.
مردان چيني هم معمولاً موهاي خود را در پشت سر بافته و آويزان مي کردند. در دوران انقلاب چين (سال 1922) آويزان کردن موهاي بافته شده در پشت سر براي مردان ممنوع و عدم رعايت اين مسئله جرم تلقي مي شد و لذا اين رسم در اکثر نواحي شهري چين از بين رفت ولي در بسياري از روستاها همچنان ادامه دارد. زنان چيني نيز معمولا موهاي بلندي داشتند. در جوامع امروزي هم مو داراي اهميت فراواني از نظر اجتماعي، فرهنگي و مذهبي بوده و در نشان دادن شخصيت فرد نيز مهم مي باشد. در بسياري از گروه هاي اجتماعي مانند خوانندگان راک ، پانک ها، يهوديان ارتودوکس، کريشناها، سيکها، صوفيان، بودائيان وهندوها مو بسيار مهم بوده و از دست دادن آن يک فاجعه تلقي مي شود.

فصل دوم
آناتومي و فيزيولوژي موي سر

2-1- مقدمه
مراقبت از مو
مراقبت از مو به لحاظ اجتماعي شايد از ظاهر آن هم مهمتر باشد. اين امر جزء اساسي است که پديده جذابيت فيزيکي هم ناميده مي شود و جنبه ي قبلي از ظاهر ماست که وقتي خانه را براي کار يا فعاليت ترک مي کنيم در آينه به آن توجه مي کنيم. توصيه در مورد مراقبت از مو بخشي است که مکررا و خيلي زياد متخصصين پوست و مو در آن نقش ايفا مي کنند. براي همه بيماراني که مبتلا به کمبود مو و پراکندگي مو هستند، کساني که طاسي موي آنها خوب شده و افرادي که قبلا شيمي درماني شده اند، انتظار مي رود که توصيه هاي مربوط به زيبايي به عنوان بخشي از مديريت همه جانبه آنها انجام شود. در دهه هاي اخير محصولات مراقبت از مو از حالت عملي که اغلب نارضايتي بدنبال داشته به سوي افزايش تنوع و خلاقيت و در جهت افزايش کيفيت زندگي انتقال يافته است. يک رژيم مراقبت از مو شامل اصل پاکيزگي و استفاده از محصول نرم کننده و شوينده است که طبق نياز مصرف کننده چند نوع از اين محصولات در دسترس هستند. اين محصولات بطور کلي جداگانه مورد استفاده قرار مي گيرند و استفاده از نرم کننده يا حالت دهنده خيلي کمتر از شامپو است. ترکيب دو محصول در يک محصول، توسط پروکتروگمبل در اواخر دهه 1980 انجام شد و توسعه يافت و براي اولين بار يک محصول که شامل پاک کننده و حالت دهنده بود فقط در يک بطري استفاده شد. طبقه بندي مراقبت از مو براي 3 نوع مو طراحي شده است:
* عادي
* خشک
* آسيب ديده
توليد بعدي محصولات براي دريافت نهايت رضايت و سودمندي بود، مواردي مثل موي نرم و شفاف يا فر کامل و يک دست و درخشش رنگ، دسته اي از محصولات حالت دهنده هم براي به وجود آوردن مدلهاي با ماندگاري زياد وارد بازار شدند تا محصولات شستشو و نرم کننده ها را تکميل کنند. اينها را مي شد افزايش داد و يا شايع ترين مشکلات مربوط به مدلهاي زيبا را تغيير داد و اصلاح نمود. بهترين کار ميان اينها کنترل حجم محصول است که يا خيلي زياد مي شود يا خيلي کم.مديريت موي پراکنده و آشفته مهم است و محصولاتي که در اين جهت توليد مي شوند و براي موهايي که نژادي ناميده مي شوند وارد بازار شده است.

2-2- رژيم هاي مراقبت از مو
يک رژيم مراقبت از مو مي تواند از 1 تا 6 محصول در روز متفاوت باشد.در حاليکه در توليدات قبلي اين امکان وجود داشت که تاثيري نداشته باشند و فقط بر آراستگي مو و زيبايي آنها تاکيد شود.در يک جامعه اي که رقابت در آن رو به افزايش است، اينکه مو به مدت طولاني شستشو نشود، مات شود و از رسيدگي به آن غفلت شود خيلي غير عادي بنظر مي رسد. در بعضي جوامع پيشرفته، صابون هاي ساده براي شستن پوست سر، به خصوص سر مردان هنوز هم استفاده مي شوند. اين سيستم هاي خشن و منفي روي پوست نه فقط پاکيزگي در حد

دیدگاهتان را بنویسید