پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی برق: کنترل و تعیین موقعیت ماهواره

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : کنترل و تعیین موقعیت ماهواره

در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – کنترل

عنوان:

کنترل و تعیین موقعیت ماهواره

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

 

چکیده:

در این بررسی ما به معرفی سیستم های ماهواره ای و کنترل آن ها پرداخته ایم سیستم ماهواره دارای اجزای مختلفی می باشد که مهمترین قسمت آن قسمت کنترلر و سنسورها می باشد. مدارهای ماهواره به صورت بیضوی و گاه به صورت دایره می باشد این مدارات توسط معادلات کپلر توصیف می شوند.

در فصل دو ما نمونه ای از ماهواره های ارسالی و هدف از ارسال آنها را بیان می کنیم در ادامه این فصل به بررسی خصوصیات مداری و معادلات حاکم بر مدارات بیضوی می پردازیم.

در فصل سوم ما سیستم های سنسورینگ و کنترل و خطاهای که سبب اشکال در اندازه گیری و کنترل می شوند را بررسی می کنیم. از جمله خطاهای که در این فصل بیان می شوند می توان به تغییرات روزانه سیستم تغییرات دمای سیستم و خطاهای مکانیکی و الکتریکی اشاره کرد.

در فصل چهارم به بررسی معادلات توصیف کننده حالت و موقعیت ماهواره می پردازیم این معادلات توسط دانشمندانی چون اویلر و… بیان شده اند. بررسی این معادلات در فضای سه بعدی صورت می گیرد. این معادلات، معادلات پایه برای کنترل و تعیین حالت ماهواره در مدار می باشند و تمام معادلاتی که در مقالات و کتب دیگر بیان می شوند برگرفته از این معادلات می باشند.

در نهایت در فصل آخر یک نمونه مقاله که به بررسی نوسانات ماهواره و رفع آن توسط نور خورشید پرداخته را مورد بررسی قرار می دهیم.

مقدمه:

برای مدت ها سفر به فضا برای بشر دست نیافتنی بوده است، اما پس از گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، بشر سعی در ساخت فضاپیما، برای رسیدن به این هدف دیرین خود شد. اشخاصی همچون کپلر، گالیله کوپرنیک، خواجه نصیرالدین طوسی، خیام،… نظریاتی را در مورد فضا و چرخش اجرام سماوی بیان کرده اند که هریک در پیشبرد این هدف و رسیدن به آرزوی دیرین بشر گامی سودمند بوده است.

اما برای رسیدن به سیستم ماهواره، اولین تلاش ها توسط سه دانشمند روسی، آلمانی و آمریکایی آغاز شد. اما پس از مدتی آمریکا سازمان فضایی ناسا، ابتکار عمل را در دست گرفته و در این عرصه پیشتاز شده اند.

در سال 1957 اولین فضاپیما به فضا فرستاده شده است. از آن روز به بعد تلاش های زیادی برای پیشرفت تکنولوژی ساخت فضاپیما صورت گرفت که امروزه وسایلی از جمله شاتل به راحتی انسان را به فضا برده و سپس به زمین برمی گرداند.

اما در این زمینه کشور ایران چندان سهمی نداشته است. به امید روزی که کشورمان جز کشورهای دارای صنعت فضایی باشد.

بخش 1

تاریخچه ماهواره و معادلات ساده مداری

1-1- پیش گفتار

اولین تلاش علمی برای رسیدن به سیستم ماهواره و فضاپیما توسط کنستانتین روسی و هرمن آلمانی و روبرت گودارد آمریکایی آغاز شد. اولین تلاش آمریکایی ها با خارج کردن دانشمندان آلمانی بعد از جنگ شروع شد بعد از مدتی اولین موشک های بالستیک قاره پیما ساخته شد. انجام آزمایشات موشکی فراوان سبب شد تا بسیاری از خصوصیات لازم برای پرواز به طور تجربی به دست آید مشکلاتی از قبیل، مشخصه های اتمسفر و یونسفر و محیط های فضایی با ارتفاع پایین، که همه این ها سبب تغییر مسیر حرکت موشک می شوند.

با استفاده از تجربیات حاصله از پرتاب موشک های بالستیک و حل مشکلات موجود بر سر راه موشک برای پرواز سرانجام اولین فضاپیما  در اکتبر 1975 در مدار قرار گرفت اولین سفینه با وزن kg-83  به فضا فرستاده شد یک ما بعد از دومین سفینه با وزن kg-507 به همرا ه یک سگ به فضا فرستاده شد تا تاثیرات موجود بر روی سگ آزمایش شود.

برای شتاب دادن به کارهای آمریکایی ها در زمینه فضا، کنگره آمریکا سازمان فضایی و فضانوردی بین المللی (NASA) در جولای 1958 تأسیس کرد.

شکل (1) اولین فضاپیما را نشان می دهد که اولین انسان را در تاریخ می 1961 به فضا برد. بعد از پرتاب اولین سفینه به همراه انسان به فضا مطالعات زیادی در زمینه های دیگر صورت گرفت و سفینه های دیگری به فضا فرستاده شد که به چند مورد آن در زیر اشاره می کنیم.

2-1- نمونه ماهواره های ارسالی

مرکوری

هدف اصلی از پرتاب مرکوری مطالعه تأثیر فضا بر روی بدن انسان بود از این رو در سال 1950 یک میمون و در سال 1960 یک شامپانزه و در سال 1961 شامپانزه دیگری در مدار قرار گرفتند.

تعداد صفحات: 118

قیمت: 147000

 

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         [email protected]

دیدگاهتان را بنویسید