پایان نامه با کلید واژگان مصرف کنندگان

مشکل افرين باشد. خشک کننده هاي موي سر و ديگر ابزار حرارتي به کار رفته، ابتدا کراتين مو را صاف مي کنند. اگر اين وسايل بسيار داغ باشند، آب موجود در مو به جوش مي آيد و در نتيجه حباب هاي بسيار کوچکي از بخار از داخل تار موي صاف شده متصاعد مي شود. مو به واسطه اين عمل ضعيف مي شود و ممکن است به طور کامل بشکند. هيچ درماني براي موهاي آسيب ديده از حرارت زياد وجود ندارد.
3-1-6- به حداقل رسانده آسيب
اگر مو قبل از هر گونه محافظتي آسيب جدي و قابل ملاحظه اي ببيند کوتيکول نمي تواند ترميم شود. بنابراين بايد مراقبت و محافظت از مو قبل از ايجاد هر گونه آسيب به کار گرفته شود. بهترين راه براي به حداقل رسانيدن اين آسيب ها، استفاده پي در پي و منظم از حالت دهنده هاي مناسب است. اين عمل باعث مي شود تا کوتيکول سالم مانده، اصطکاک و الکتريسته ساکن کمتري را داشته باشد. حالت دهنده هايي که حاوي دايمتيکون هستند، ترکيبي از سيليکون که از سيليکا ساخته شده و يکي از شناخته شده ترين مواد روي زمين است، بيشترين نشست را بر روي لبه هاي فلس هاي کوتيکول دارند، مکاني که در آن آسيب به راحتي بروز مي کند.ذرات کروي بسيار ريز اين مواد باعث نرمي سطح مو شده و ايجاد درخشندگي مي کنند. دايمتيکون، مو را در مقابل اسيب هاي ناشي از برس و شانه کردن و يا اراستن با ابزار ديگر محافظت مي کند و اين محافظت در زمان خيس يا خشک بودن يکسان است (23)، ديگر مواد تشکيل دهنده حالت دهنده ها و ديگر مواد مراقبت از مو با صاف يا نرم کردن لايه هاي خارجي کوتيکول کار خود را انجام مي دهند. اين مواد شامل عصاره هاي پروتئيني، پانتنول و ترکيبات مشابه آن هستند. تعداي از اين مواد شناخته شده به داخل مو نفوذ و به افزايش رطوبت مو کمک مي کنند. موهايي که به خوبي حالت داده شده اند به راحتي و آساني دچار در هم پيچيدگي نمي شوند. استفاده از شانه هايي با دندانه هاي درشت ويا برس هايي با انتهاي گرد نيز بسيار مفيد است. (16) و (23)

فصل چهارم
شامپو :
4-1- مقدمه :
تحقيق و پژوهش بر روي محصولات مراقبت از مو طي چند سال گذشته باعث افزايش چشمگير در کيفيت آنها شده است. در سال هاي گذشته و براي مدت زماني طولاني، مواد تميز کننده مو و پوست معنايي به جز صابون نداشتند و مي دانيم که اين ماده داراي ضعف هاي زيادي همانند ضعف شستشو در آب هاي سخت است. صابون در آب سخت به خوبي کف نمي کند و باعث بر جاي گذاشتن يک لايه چرب ناخوشايند که به خوبي شستشه نمي شود، مي گردد. اگر مو با صابون شسته شود اين لايه ناخوشايند بر روي مو ايجاد مي شود و ظاهري بي جان و بي روح بر جاي مي گذارد. در شامپوهاي مدرن، ترکيبات صابوني به وسيله مواد پاک کننده اي که سورفکتانت ناميده مي شود چايگزين شده اند. سورفکتانت ها در همه انواع آب به خوبي کف مي کنند و به راحتي و به طور کامل شسته مي شوند. البته امروزه تقريبا همه انواع شامپوها حاوي مقاديري از عوامل حالت دهنده نيز هستند. مواد پاک کننده مو و کف سر را تميز مي کنند و در همين زمان مواد کانديشنر موجود در شامپو وارد عمل مي شود و باعث شانه شدن راحت تر موهاي خيس و افزايش حجم آن بدون ايجاد الکتريسيته ساکن در زمان خشک شدن مي شود. امروزه مردم بسيار بيشتر از قبل موهاي خود را مي شويندو در نتيجه اين مصرف بالا باعث ايجاد سيستم هاي شستشوي ملايم تري بسته به نياز روزانه آنها براي پاکيزگي موهايشان شده است. به علاوه به دليل وجود انواع گوناگون مو و نياز هاي متفاوت به سطوح مختلف، حالت پذيري باعث شده تا سيستم هاي حالت دهندگي با درجات مختلفي از عملکرد به بازار مصرف عرضه شود و بر طبق نياز مصرف کنندگان نيز هر روز در حال ترقي است. (60- 62 – 78 – 79 ) شامپوها براي رفع چربي28، عرق اکرين29، عرق آپوکرين30، عناصر قارچي، سلول هاي مرده ي بيروني31، محصولات حالت دهنده ي مو، و آلودگي هاي محيطي از پوسته ي سر طراحي شده اند (25). مساحت سطح موهاي يک زن بالغ به طور متوسط 4 تا ? مترمربع است(26)، بنابراين پاک کردن موها وظيفه اي بسيار پيچيده است. طراحي فرمولاسيون يک شامپو که چرک را از بين ببرد کار بسيار آساني است، اما مويي که همه چربي هاي آن پاک شود ظاهري کدر، زبر و خشک خواهد داشته، در معرض الکتريسيته ساکن است و حالت دادن به آن مشکل تر مي باشد. بنابراين هدف يک شامپو حفظ بهداشت پوست سر و در عين حال کمک به زيبايي موهاست(27). شامپويي که خواص پاک کنندگي بالايي دارد، مي تواند موجب زدودن قشر خارجي مو شده و درنتيجه باعث مجعد شدن و کدري موها شود، در حاليکه يک شامپوي حالت دهنده ي خوب موها را درخشان کرده و قابليت رسيدگي به آن ها را بهبود مي بخشد. انتخاب يک شامپوي مناسب مي تواند تفاوت بين يک موي جذاب و يک موي غير جذاب باشد. بنابراين موضوع بحث طراحي فرمولاسيون شامپو خواهد بود.
4-2- طراحي فرمولاسيون شامپو :
قدرت پاک کنندگي شامپوها از پاک کننده هاي سنتزي يا همان سورفاکتانت ها که آمفي فيليک32 (مواد آلي شامل گروه هاي قابل حل و غير قابل حل در آب) هستند، ناشي مي شود. اين بدين معناست که مولکول پاک کننده شامل هر دو بخش چربي دوست و آب دوست است. چربي پوسته ي سر و آلودگي محلول در چربي به محل چربي دوست مي چسبد و آبي که چربي را جداکرده به محل آب دوست متصل مي شود و سپس در هنگام آبکشي شسته مي شوند(28).
وجه متمايز بين صابون قالبي و شامپو افزودن يک عامل جداکننده است. عامل جدا کننده موجب تشکيل کي ليت يون هاي منيزيم و کلسيم شده و در نتيجه از تشکيل صابون نامحلول يا همان آلودگي جلوگيري مي کند. شامپوي فاقد اين عامل جداکننده لايه ي نازکي بر روي مو ايجاد مي کند که موجب مي شود موها کدر به نظر برسند.
4-3- انواع شامپو:
با وجود آن که همه ي شامپوها داراي اجزاء اصلي مشترکي هستند، شامپوهاي موجود در بازار فرمول هاي گوناگوني دارند. زيرا تنوع موها و در نتيجه نياز به شامپوهاي مختلف زياد است (جدول 1). شامپوهايي که براي موهاي معمولي طراحي شده اند، در افرادي که ميزان چربي موجود در سر آن ها متعادل است و همچنين موها تحت هيچ مواد شيميايي قرار نگرفته اند، پوسته ي سر را به طور کامل تميز مي کنند. اين شامپوها در بين مردان محبوب هستند و از لوريل سولفات به عنوان پاک کننده ي اصلي استفاده مي کنند، که چربي را خوب پاک مي کند و کمترين حالت دهندگي را موجب مي شود. درست برعکس شامپوي مخصوص موهاي خشک که پاک کنندگي ملايم و حالت دهندگي بسيار خوبي را به وجود مي آورند. اين محصولات براي موهاي حساس، استفاده ي مکرر و موهايي که در معرض مواد شيميايي قرار گرفته اند، بسيار مناسب هستند، زيرا الکتريسيته ي ساکن را کاهش مي دهند و حالت دهندگي مو را بالا مي برند. گروه جديدي از شامپو، شامپوي حالت دهنده اي است که به صورت دو شامپو در يک شامپو نيز شناخته مي شود، که همزمان موها را پاک مي کند و حالت مي دهد(29 و 30). شوينده هاي مورد استفاده در شامپوهاي حالت دهنده به طور معمول از دسته ي آمفوتري و آنيوني از نوع سولفوساکسينات هستند. اين محصولات براي بيماراني با موهاي آسيب ديده در اثر استفاده از مواد شيميايي و نيز آن هايي که به دفعات زياد از شامپو استفاده مي کنند، طراحي شده است(31). پروتئين تجزيه شده يکي از مواد افزوده شده به شامپوهاي حالت دهنده است، که به مقدار ناچيزي به بدنه موها نفوذ مي کند و موقتا ترک هاي سطح مو را مي پوشاند و در نتيجه موجب نرمي و درخشندگي بيشتر موها مي شود. اين پروتئين همچنين شکاف انتهاي موها را موقتا ترميم مي کند. دايمتيکون33 يکي ديگر از مواد موجود در شامپوهاي حالت دهنده است که به دليل توانايي در تشکيل يک لايه ي نازک بر روي سطح مو و در نتيجه افزايش درخشندگي و حالت دهندگي موها، مورد توجه مي باشد. براي افرادي با موهاي بسيار چرب شامپوهايي با قدرت پاک کنندگي بسيار زياد و کمترين خواص حالت دهندگي فرمول بندي شده است(32). اين شامپوها داراي شوينده هاي لوريل سولفات و سولفوساکسينات هستند و افرادي با موهاي بسيار کثيف از آن استفاده مي کنند. استفاده ي روزانه از اين محصولات در صورت عدم وجود چربي زياد در سر موجب خشکي موها مي شود. آخرين گروه مهم از شامپوها شامل محصولاتي هستند که به طور خاص براي جمعيت هاي نژادي با موهاي به شدت تابدار طراحي شده اند. اين شامپوها که به عنوان شامپوهاي حالت دهنده شناخته مي شوند، داراي هر دو عامل پاک کننده و حالت دهنده هستند. عواملي مانند روغن جوانه گندم، مشتقات لانولين34، و يا دايمتيکون، اين شامپوها چربي را از موها جدا کرده و آن را با لايه اي از حالت دهنده ي روغني جايگزين مي کنند، بدين ترتيب اصطکاک حاصل از شانه کردن موهاي تابدار را کاهش مي دهند.اين شامپوها با شامپوهاي 2 در 1 که قبلا گفته شد35، متفاوت است. هدف اصلي اين شامپوها افزايش حالت دهندگي و درخشندگي36 مو مي باشد. اين شامپوها معمولا به صورت هفتگي يا هر دو هفته يک بار استفاده مي شوند. اغلب اوقات از اين شامپوها در کنار شامپوهاي حالت دهنده معمول استفاده مي شود.

جدول 4-1 گوناگوني شامپوي مو
نوع شامپو
قدرت پاک کنندگي
قدرت حالت دهندگي
مخصــوص موي چرب
حداکثر
حداقل
مخصوص موهاي خشک
حداقل
حداکثر
مخصـــــــــوص نوزاد
حداقل، عدم سوزش چشم بدليل وجود ماده بي حس کننده
حداقل
مخصــــوص موي نازک
ملايم
حداقل
مخصوص موي رنگ شده
حداقل
حداکثر
مخــــصوص مـــوي فر
ملايم
حداکثر
2 در 1
ملايم
حداکثر

4-4- بررسي حالت دهنده ها37 :
در پي پيشرفت هاي فني در طراحي فرمولاسيون و ساخت شامپوها که پاک کنندگي بسيار بالاي موها را ممکن مي سازد، نياز به شامپوهاي حالت دهنده افزايش چشمگيري داشته است. شستشوي مکرر موها با شامپوهايي با قدرت چربي زدايي بالا موجب شده تا فار مطالعاتي بر روي ماده اي که قادر باشد الکتريسيته ي ساکن را کاهش داده و باعث افزايش درخشندگي مو شده، حالت دهندگي موها را بهبود بخشيده و به فرم دادن به موها کمک کند، آغاز گردد(33). بنابراين حالت دهنده هاي مو توسعه يافتند تا خواص مثبت چربي سر را دوباره احيا کنند، در حاليکه مانع ايجاد ظاهر روغني و کثيف موها شوند (جدول 2). اين حالت دهنده ها به مو آسيب نمي رسانند و از موها در برابر گرما و اصطکاک حاصل از شانه کردن و صدمه، جلوگيري مي کنند. حالت دهنده ها به شکل مايع، کرم، خمير يا ژل هستند که عملکردي شبيه چربي طبيعي پوسته ي سر دارند و موها را حالت پذير، براق و نرم مي کنند. حالت دهنده ها همچنين تلاش دارند موهايي را که در اثر آسيب شيميايي و مکانيکي صدمه ديده اند، بازسازي کنند(34). آسيب هاي معمول ناشي از زيباسازي مو عبارتند از: شانه کشيدن بيش از اندازه، سشوار کشيدن مو، فر کردن دائمي مو، صاف کردن مو و روشن کردن رنگ مو. عوامل طبيعي نيز مي توانند به مو آسيب برسانند، از جمله قرارگرفتن در معرض نور خورشيد، آلودگي هوا، باد، آب دريا و آب کلردار استخر(35). اين نوع آسيب به لحاظ فني با نام هوازدگي شناخته مي شود(36). تاثير حالت دهنده موقتي است و پس از شستشو با شامپو از بين مي رود، و بايد دوباره استفاده شود. اولين هدف يک حالت دهنده بهبود قابليت حالت دهندگي مو، با کاهش الکتريسيته ي ساکن مي باشد. الکتريسيته ي ساکن در اثر شانه کردن يا برس کشيدن موها و در نتيجه ايجاد بار منفي بر روي آن ها به وجود مي آيد. اين تار موهاي داراي بار منفي يکديگر را دفع مي کنند و مانع از آن مي شوند تا موها به فرم دلخواه حالت بگيرند. حالت دهنده ها يون هاي مثبت را روي موها قرار مي دهند و آن ها را از لحاظ بار الکتريکي خنثي مي کنند و بنابراين فر شدن موها را به حداقل مي رسانند. اين حالت

دیدگاهتان را بنویسید