دانلود پایان نامه ارشد: مقایسه میزان سلامت روانی فرزندان دارای والدین شاغل و غیر شاغل- قسمت 2

رش‌های مدرن در جامعه برای مردان و نگرش‌های سنتی در خانواده برای زنان، وضعیتی پیچیده را شکل داده است. ومسلما سلامت روانی فرزندان را نیز به مخاطره می اندازد. نوع شغل مادر – ثبات شغلی ساعات کار مادر و میزان رضایتی را که از نقش خود دارد عامل مهمی در ایجاد اضطراب و استرس بر فرزندان می داند ( گاتفرید[1]، 1988‌). در واقع فردشاغل فردی است كه در بیرون از منزل به مدت 8 ساعت ویا بیشتر به كارهای اجتماعی مشغول می باشد اما اینكه اشتغال مادر در بیرون از منزل چه تاثیری بر سلامت روانی فرزندان دارد می توان گفت نحوه ارتباط با والدین قوی ترین عامل موثر برالگوهای تعاملی خانواده محسوب می شود خصوصا در دورههایی از زندگی كودكان كه تحولات اساسی رشد روانی طی می شود واز انجا كه مادر اولین كسی است كه نوزاد با او رابطه برقرار می كند لذا مهمترین نقش را در پرورش ویژگی های روانی وعاطفی وسلامت روانی كودك به عهده دارد وكانون سلامتی یا بیماری محسوب می شود چیزی که مسلم می باشد این است که مادران شاغل همانند مادران غیرشاغل نمی توانند به طور تمام و کمال به کودکان خود رسیدگی کنند چون مادر چندین ساعت از روز را خواه ناخواه جدای از فرزند بسر می برد و وقتی که بعد از سپری شدن این ساعات به فرزند می رسد خستگی ناشی از دنیای ماشینی امروز و خستگی فکر و ذهنی به مادر اجازه نمی دهد که در آن ساعات باقی مانده روز به کودک رسیدگی کافی و لازم را نماید لذا با این اوصاف مهمترین مسئله ای که در اشتغال زنان باید مورد توجه قرار گیرد وجود نقش های متعددی است که زنان باید به عنوان همسر و مادر و گرداننده خانواده به عهده گیرند. بدون شک در بسیاری از موارد مادر غیر شاغل بهتر می­تواند به نیازهای عاطفی، اجتماعی و شخصیتی کودک خود پاسخ دهد. برعکس، مادری که به دنبال چندین ساعت کار و تلاش در خارج از منزل، با حالتی خسته به منزل برمی­گردد، نمی­تواند بر انجام دادن این مهم، آنطور که شایسته است اقدام کند. با توجه به این كه كودكان در مراحل مختلف تحول روانی و رشد جسمانی خصوصیات متفاوتی دارند، واكنش­های آنها نسبت به حضور كم­رنگ مادر متفاوت خواهد بود اهمیت مادر برای کودک تنها در رفع نیازهای او خلاصه نمی­شود، بلکه همه احساس امنیت کودک وابسته به وجود مادر است. بحث درباره اشتغال مادر بر کودک با اختلاف نظرهای بسیار همراه می باشد دیدگاه های مخالف و موافق بسیاری در این‌ باره مطرح شده است و با گذشت زمان نظرات از تحقیقات جدید اثر پذیرفته اند. شكی نیست كه پیشرفت و توسعه وافزایش آگا هی باعث افزایش اشتغال زنان جامعه شده است كه این امر موجب شده زنان دركسب درآمد خانواده نقش موثری داشته باشند واین موضوع علاوه برجنبه های مثبت كه باعث رفاه بیشتر خانوادهها شده است از نظرارتباط موثربین اعضاء خانواده به دلیل حضور كمرنگ زنان درخانواده تاثیرات نامطلوب براعضاءخانواده به ویژه فرزندان گذاشته است بركسی پوشیده نیست كه حضور والدین در خانه رابطه مستقیم با امنیت روانی فرزندان دارد و هر چه والدین وقت بیشتری را با فرزندان سپری كنند مشكلات فرزندان نیز درموارد مختلف كاهش خواهد یافت واقعیت آن است که فرزندان، صرف نظر از دختر یا پسر بودن، حداقل تا دوره نوجوانی، به شدت نیازمند نگاه محبت آمیز والدین، مخصوصا مادر هستند.

بنابراین اهمیت مادربه دوران کودکی منحصر نمی شود و چه بسا که نقش مادر به مراتب مهمتراز نقش پدراست. اما تمام این مسائل بدین معنی نیست که اشتغال مادر برای فرزندان خطرناک بوده و یا فرزندان مادران شاغل در کودکی یا نوجوانی دچار مشکلات بیشتری نسبت به فرزندان مادران غیرشاغل می شوند زیرا اشتغال مادر در شرایطی مزایای فراوانی نیز برای خود مادر و فرزندان او دارد و تنها بی توجهی به پاره‌ای مسائل در این زمینه، سبب بروز اثرات منفی برکودک و نوجوان می شود..از این رو این مادران باید با مواردی آشنا شوند تا درصورت شاغل بودن، بتوانند میان محیط خانه و کار تعادل ایجاد کنند. بنابراین مادران تا آنجا که امکان دارد باید تعداد ساعات کارخود را محدود کنند وکاری را که متناسب با علاقه و توانمندی هایشان است انجام دهند. بهتر است باچنین وضعیتی مقامات دولتی سازمان های مانند آموزش وپرورش ودیگر سازمانها مدیران ادارات و شرکت ها با مادران شاغل همکاری نمایند تا آنها بتوانند با تنظیم وقت و مسوولیت خود تغییراتی در ساعت ورود و خروج ایجاد کرده تا استرس کمتری داشته باشند وتوجه خاصی به وضعیت سلامت روانی دانش آموزان كه آینده سازان جامعه هستند نیز داشته باشند و با ارائه وتنظیم برنامه های جدیدتر و ایجاد تغییراتی در میزان شرایط كاری زنان شاغل در جهت بهبود سلامت روانی فرزندان گامهای بهتر وموثرتری بردارند

در ارتباط با این موضوع به صورت جداگانه پژوهشهای مختلفی صورت گرفته اما تا كنون پژوهشی كه به بررسی ومقایسه سلامت روان دختران دارای مادران شاغل وغیر شاغل مورد مطالعه قرارداده شده باشد مشاهده نشد لذا سوال اصلی این است كه آیا بین سلامت روانی دختران مادران شاغل وغیر شاعل تفاوت وجود دارد؟

[1] Gottfried

[1] Clark

[2] Daniel

[3] Lyokas

تعداد صفحه : 97

قیمت : 14700تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت : **** [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

*** *** ***

  • 2