دانلود پایان نامه ارشد:بررسی کمی و کیفی پساب صنایع لبنی پلاره- قسمت 2

اره…………………………………………………………………… 35

فصل اول:

کلیات تحقیق

1-1-  مقدمه:

همه جوامع، هم به صورت جامد و هم به صورت مایع، فضولاتی را تولید می­کنند. بخش مایع این فضولات، یا فاضلاب، اساساٌ همان آب مصرفی جامعه است که در نتیجه کاربردهای مختلف آلوده شده است. از نظر منابع، تولید فاضلاب را می­توان ترکیبی از مایع یا فضولاتی دانست که توسط آب از مناطق مسکونی، اداری و تأسیسات تجاری و صنعتی حمل شده و بر حسب مورد با آب­های زیرزمینی، آب­های سطحی و سیلاب­ها آمیخته است. اگر فاضلاب تصفیه نشده انباشته شود، تجزیه مواد آلی آن ممکن است منجر به تولید مقادیر زیادی گازهای بد بو شود. علاوه بر این، فاضلاب تصفیه نشده معمولاٌ حاوی میکروارگانیسم­های بیماری­زای فراوانی است و همچنین شامل مواد مغذی نیز بوده که می­تواند سبب تحریک رشد گیاهان آبزی شود. ضمن آن­که ممکن است ترکیبات سمی نیز داشته باشد، لذا بنا به دلایل فوق انتقال سریع و بدون دردسر فاضلاب از منابع تولید و سپس تصفیه و دفع آن نه فقط مطلوب، بلکه در جوامع صنعتی ضروری است. هدف نهایی مدیریت فاضلاب، حفاظت محیط زیست بوده به نحوی که با اصول بهداشت عمومی و مسائل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی هماهنگ باشد (بذرافشان و ززولی، 1388). در یک سیستم تصفیه فاضلاب ابتدایی­ترین کار یافتن روش تصفیه مطلوب با توجه به نیاز­های ما است. گاهی نیاز به نوعی جداسازی فیزیکی و شیمیایی داریم که بتواند با هزینه کمتر حجم زیادی از فاضلاب را پالایش کند و گاهی نیز برای موارد با حساسیت بالا باید بسیاری از گندزدایی­ها با روش­های زیستی اجرا شود. وضعیت کنونی منابع آب در سطح جهان نامساعد و بحرانی بوده و لزوم حفظ و حراست از آن­ها، برای نسل­های آینده انکار ناپذیر است. متأسفانه برخی از گروه­های اجتماعی به ویژه صاحبان صنایع، فقط به فکر خود می­باشند و اکوسیستم­های طبیعی را مورد سوء استفاده و تجاوز قرار داده و به سودجویی خویش ادامه می­دهند، غافل از این­که منابع طبیعی و ذخائر انرژی دائمی نیست و به زوال و تباهی کشانده می­شود و عواقب سوء آن متوجه نسل­های آینده خواهد شد. انسان برای نیل به زندگی بهتر، مشکلاتی را برای خود به وجود می­آورد و در حقیقت آلودگی آب­ها یکی از مشکلات است. اما تعیین میزان آلودگی قدری مشکل و از آن مشکل­تر، دادن راه حل مناسب برای جلوگیری از آن است (عباسپور، 1386).

1-2-  تعریف فاضلاب[1]:

فاضلاب یا گنداب عبارت است از آب استفاده شده­ای که برای مصرف خاص خود قابل استفاده­ی مجدد نیست یا به عبارتی کیفیت آن پایین­تر از قبل از استفاده از آن می­باشد. این آب دارای مقادیری فضولات جامد و مایع است که از خانه­ها، خیابان­ها، شستشوی زمین­ها و در مجموع ناشی از فعالیت­های انسانی نظیر سرویس­های بهداشتی، کارخانه­ها، صنایع و کشاورزی است (الماسی، 1385).

مهمترین اهداف تصفیه فاضلاب عبارتند از:

  • تأمین شرایط بهداشتی برای زندگی مردم.
  • پاک نگهداشتن محیط­زیست.
  • بازیابی و استفاده مجدد از فاضلاب (الماسی، 1385).

1-2-1-     انواع فاضلاب:

  • فاضلاب خانگی: که فاضلاب بهداشتی نیز نامیده می­شود و فاضلابی است که از واحدهای مسکونی، تجاری، صنعتی و تاسیسات مشابه تخلیه می­شود.
  • فاضلاب صنعتی: فاضلابی است که در آن فضولات صنعتی بیشتر است.
  • فاضلاب کشاورزی: بیشتر به زهکش زمین­های کشاورزی اشاره داشته و معمولاٌ حاوی  آفت­کش­های مختلف، سموم و کودهای شیمیایی است.
  • سیلاب­ها: جریان­های سطحی است که از بارش باران و ذوب برف حاصل می­شود.این جریان­های سطحی به طور مجزا یا مشترک با فاضلاب­های شهری جمع­آوری، تصفیه و دفع می­گردد.
  • جریان نفوذی: آب خارجی است که از طریق درزها، شکاف­ها، شکستگی­های و یا دیوارهای متخلخل وارد شبکه فاضلاب می­شود (دبیری، 1387).

1-3-   تعریف فاضلاب صنعتی[2]:

به آب­های تولید شده در واحدهای مختلف یک صنعت یا واحد تولیدی که به نحوی دچار آلودگی شده باشد فاضلاب صنعتی گفته می­شود (دبیری، 1387).

[1]-Wastewater

[2]-Industrial Wastewater

تعداد صفحات:82

 

قیمت : 14700 تومان

***

و  همچنین به ایمیل شما نیز ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :                 [email protected]

 

  • 2