دانلود پایان نامه:ارائه مدل حرارتی برای ساختمان پوشش سپر حرارتی تیغه توربین گازی- قسمت 2

ه تنهایی قادر به حفاظت از تیغه‌ها نبوده و حتماً باید از جریان هوای خنک کن داخلی و خارجی جهت پایین نگه داشتن دمای فلز در مقداری کمتر از نقطه خرابی آن استفاده نمود. لذا جهت بهره برداری از TBC شناخت ساختار و قابلیت‌های این پوشش در مواجهه با حرارت و سایر موارد تاًثیرگذار مثل اکسیداسیون و وجود عیوب ساختاری و موارد مشابه، ساختمان آن نیاز به تحلیل دارد.

ضعف اصلی سیستم‌های TBC مربوط به فصل مشترک بین پوشش فلزی قرار داده شده بر روی فلز پایه (BC) و ماده سرامیکی TBC (لایه پوشش نهایی) می‌باشد. در این فضا در هنگام کار توربین گازی، کاهش کیفیت دیده می‌شود که نتیجه آن لایه لایه شدن ماکروسکوپی لایه سرامیکی است. در دماهای بالا نفوذ آلومینیوم ترکیب شده با اکسیژن در فصل مشترک TBC/BC باعث شکل گیری یک لایه اکسید می‌شود که همانطور که قبلاً بیان شده به آن اکسید رشد یافته در اثر حرارت TGO(Thermally Grown Oxide) می‌گویند. در حالت کلی رشد TGO باعث ایجاد یک انبساط حجمی مقید خواهد شد که نتیجه آن تنش‌های رو به رشد فشاری (با مقادیر کمتر از 1 Gpa) بوده که در مقابل تغییرات دمایی از خود واکنش نشان می‌دهد.

در فرآیند ایجاد پوشش روی فلز پایه تیغه توربین گازی در ابتدا به وسیله عملیات سندبلاست یک سطح زیر بر روی فلز پایه ایجاد می‌شود که این عملیات باعث القاء یک تنش فشاری در حدود Mpa 200 در سطح بلاست شده می‌گردد. این سطح زبر باعث بهبود فرآیند چسبندگی می‌شود و در ظاهر باعث افزایش عمر این سیستم (اسپری شده پلاسمایی) شده که تحت تاًثیر بارگذاری حرارتی سیکلی قرار دارد و دلیل عمده آن ظهور یک منطقه تحت فشار می‌باشد.

علاوه بر این، ویژگیهای مواد هر لایه به علت یک برهمکنش پیچده الاستیک، پلاستیک، خزش، تبدیل فاز و پخت بر روی حالت تنش منتجه در TBC تاثیر دارند. بر اساس مشاهدات انجام گرفته خرابی‌ها در دمای پایین که پدیده خزش کم اهمیت می‌باشد رخ می‌دهند. در فاز دما بالا، خزش می‌تواند تنش‌های ناشی از رشد لایه TGO را آزاد کرده و یک حالت تنش نیمه آزاد در انتهای پریود حرارت دهی ایجاد نماید. رها سازی تنش در خزش و تغییر شکل پلاستیک در بردارنده مکانیزم‌های تغییر شکل متفاوت از قبیل تغییر مکان نقاط جابجایی و تغییر شکل صفحات لغزشی می‌باشد.

مطالعات نشان داده که در خلال سیکل حرارتی، سطح تنش ماکزیمم در TBC ها همیشه در فصل مشترک BC/TC ایجاد می‌شود. زمانی که این سطح تنش از سطح مقاومت عبور نماید باعث وارد شدن صدمه به ماده خواهد شد. شروع و توسعه صدمه وارد شونده به پوشش تیغه می‌تواند به شکل میکروترک در مسیرهای مختلف زیادی در TBC روی دهد که این امر بستگی به طبیعت ویژه مواد ادغام شده، فرایند پوشش گذاری، مقدار عمر لایه‌لایه شدگی که قبلاً مصرف شده و شرایط بارگذاری سیکل حرارت‌دهی شده دارد. ارتباط میکروترک ها در فصل مشترک دو پوشش بالایی TC / BC و لایه TGO می‌تواند در نهایت منجر به لایه لایه شدن و در نتیجه تخریب TBC شود.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

تعداد صفحه : 175

قیمت : چهارده هزار تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت : *** [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

*** *** ***

  • 2