دانلود مقاله رایگان رشته مدیریت با موضوع : نام و نشان تجاری لوکس- قسمت 2

ه های تبلیغی مربوط به خود را دارند. با توجه به بزرگی سرمایه های یک نام و نشان تجاری لوکس این سوالات مطرح می شود که:

 

آیا علامت های تجاری لوکس نیازمند ایجاد یک سیاست مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) هستند؟ چگونه باید آن را انجام دهند؟ آیا آنها باید چرخه مدیریت ارتباط با مشتری را فقط به خاطر اینکه مشتریان لوکس دارند تغییر دهند یا به سادگی درگیر اقدامات ضروری در ساخت مدیریت ارتباط با مشتری شوند؟ چرا نام های تجاری لوکس به مدیریت ارتباط با مشتری بیشتر و بیشتر علاقه مند می شوند؟ (Cailleux & et al, 2009, P407)

 

شرکت های لوکسی چون Rolex، Cartier، 3 Chanelیا Louis Vuitton در سراسر جهان به رشد فوق العاده دست یافته اند اما با این حال این نام های تجاری در حال حاضر با چالش های بسیاری رو به رو هستند:

 

 

  • :Gucci رتبه 41 در رتبه بندی بهترین نام های تجاری جهان (فروش کیف، کفش، عینک آفتابی، عطر، …)
  • :Jacobs فروشنده قهوه http://www.jacobs.at/jacobs3/page?PagecRef=1
  • :Chanel رتبه 59 در رتبه بندی بهترین نام های تجاری جهان (فروش مد و لوازم جانبی، جواهرات و ساعت و …)
  • ۸ –

 

.a رقابت ها قوی تر و پیچیده تر می شوند.

 

نام های تجاری برتر بر روی محصولات و تصویر نام تجاری یشان تمرکز می کنند، و اقدام به ایجاد کالای لوکس جدید می کنند که تصویر و مشروعیت لوکس سنتی را تهدید می کند.

 

.b نام های تجاری لوکس کلاسیک رشد کرده اند.

 

آنها در حال حاضر اقدام به فروش محصولات جدیدی کرده اند و نام و نشان های تجاری به سختی می توانند نام و نشان خود و حتی توزیع کالاهایشان را کنترل نمایند. کنترل کمتر بر کانال های توزیع کالای لوکس، در دراز مدت به نام و نشان تجاری شرکت صدمات جبران ناپذیری را وارد می کند.

 

.c تفکر مشتریان تغییر کرده اند.

 

گسترش و توسعه “پول جدید” و همچنین عادات جدید خرید، کار را برای نام های تجاری مشکل تر می کند.

 

حتی مشتریانی که عاشق نام های تجاری لوکس هستند نیز در حال حاضر مخارج خود را بین تعداد فزاینده ای از نام های تجاری که می توانند لوکس یا غیر لوکس باشند و یا حتی مارك های بازار انبوه 1مانند 2Zara، 3Mango و … تقسیم می کنند. (Ibrid, P407)

 

نام های تجاری لوکس نیازمند ارتباط تنگاتنگ با مشتری هستند. این نام های تجاری در حال حاضر باید راهی برای نشان دادن تفاوت و مشروعیت خود پیدا کنند. همه آنها به دنبال محصولی استثنایی برای ارائه به مشتریان خود می گردند. مدیریت ارتباط با مشتری مهمترین سلاح در این نبرد برای جذب سهم بیشتری از بازار و به تبع آن جذب مشتریان بیشتر، مورد توجه قرار می گیرد. در حقیقت مطالعات نشان می دهد که اکثر شرکت های لوکس در جهان در حال حاضر مایل به توسعه روز افزون سیاست های مدیریت ارتباط با مشتری می باشند. (Ibrid, P408)

 

گام اول برای داشتن یک ارتباط موفق با مشتری تعریف قرارداد اولیه نام تجاری است. نام های تجاری لوکس باید مالکیت، چشم انداز، نوآوری و خدمات را مشخص کنند. نام های تجاری نیازمند تطبیق دادن مدیریت ارتباط با مشتری خود با عواملی چون توجه به اینکه همه توزیع ها مبتنی بر مصرف کننده نبوده و ارزش مادام العمر مشتریان متفاوت بوده، می باشد. چنین سیاست هایی برای محصول دشوار و پرهزینه است. بعضی از مشتریان نگرانی کمی را در مورد نام و نشان تجاری نشان می دهند یا برای آن زیاد هزینه نمی کنند، از وضع موجود راضی هستند و در حقیقت انتظارات بیشتری ندارند. توجه به فرآیند خرید برای شرکت های لوکس که می خواهند ارزش های خود را با مشتریان به اشتراك بگذارند بسیار مهم است. فروشندگان نباید فقط نکات مثبت و ممتاز را بیان کنند، بلکه تماس مستقیم با مشتریان می تواند به درك بهتر نیازها و خواسته هایشان کمک کند. جمع آوری اطلاعات گرانبها و کیفی می تواند برای به اشتراك گذاشتن روابط مورد استفاده قرار گیرد. (Ibrid, P409)

 

در گذشته مدیریت ارتباط با مشتری به گونه ای دیگر مورد توجه و استفاده قرار می گرفت. فروش محدود و مشتریان معدود به فروشنده این امکان را می داد که مشتریان خود را با نام کوچک بشناسند، با سلایق هر کدام از آنها کاملاٌ آشنا بودند و حتی در جریان اطلاعات شخصی بسیاری از مشتریان خود به تبع رابطه صمیمی و دوستانه ای که با

1 Mass Marketing

 

  • :Zara رتبه50 در رتبه بندی بهترین نام های تجاری جهان (تولید کننده لباس برای زنان، مردان، جوانان و کودکان)

  • :Mango فروش لباس و مد و لوازم جانبی

  • ۹ –

 

آنها داشتند، قرار می گرفتند. فروشندگان با برقراری ارتباط نزدیک و دوستانه با مشتریانشان سعی می کردند رابطه ای بلند مدت که فراتر از معاملات تجاری و سنتی است، ایجاد کنند و مشتریان را به خرید مستمر و وفاداری بیشتر به آنها ترغیب کنند. احترام به مشتری و قدردانی از خرید وی بخش مهمی از مدیریت ارتباط با مشتری محسوب می شود که برای مشتریان نیز بسیار مورد توجه و با اهمیت می باشد. (Ibrid, P408) در حال حاضر به دلیل پیشرفت تکنولوژی و فناوری امکان برقراری ارتباط با تمامی مشتریان مانند گذشته امکان پذیر نیست. اما همچنان مدیریت ارتباط با مشتری از اهمیت زیادی برخودار است و شرکت ها برای ایجاد این مدیریت به بهترین وجه از فناوری جدید بهره می گیرند. استفاده از پایگاه داده١ هایی که دسترسی به اطلاعات مشتریان را برای شرکت ها بسیار ساده کرده اند روز به روز در میان شرکت ها در حال افزایش می باشد. شرکت ها در تهیه پایگاه داده ها باید دقت زیادی داشته باشند. اسامی مشتریان در پایگاه داده نباید غلط املایی داشته باشند و پایگاه داده ها باید توانایی خواندن الفباهای متعددی را داشته باشند (مانند زبان چینی، ژاپنی، عربی و …) پایگاه داده باید حساس و فعال باشد و بتواند اطلاعات کیفی مورد نیاز را درباره اشخاص در اختیار شرکت ها قرار دهند. پایگاه داده باید به روز رسانی شود تا با آخرین تغییرات مشتریان در مکان های مختلف مطابقت داشته باشد. (Ibrid, P411)

 

برقراری این ارتباط تنگاتنگ و دوستانه با مشتریان سه چالش متمایز را نشان می دهد:

 

.a چالش اول شناسایی مشتریان است. رعایت احترام و ادب از سوی فروشندگان برای مشتریان بسیار با اهمیت است، سعی در حفظ این احترام و ادب متقابل به شما در شناسایی و جذب بیشتر مشتریان و وفاداری بیشتر آنها کمک می کند. مشتریان وفادارتان را بیشتر بشناسید و ارتباط بهتری با آنها برقرار کنید. از روش صدا زدن با نام کوچک مشتریان که یکی از بهترین روش های ایجاد صمیمیت است و خود نشان دهنده تمایل نام و نشان تجاری برای شروع یک رابطه صمیمانه دوجانبه با مشتریان است، استفاده کنید.

 

.b چالش دوم درك خواسته ها و انتظارات مشتریان است. سعی کنید با نیازها، خواسته ها و تمایلات مشتریان خود آشنا شوید. مشتریان نباید این نیازها و خواسته ها را به شرکت ها تحمیل کنند اما این انتظار را دارند که شرکت ها پاسخ های مناسبی را برای انتظارات و نیاز های آنها ارائه دهند.

 

.c چالش سوم نشان دادن قدرشناسی نام تجاری است. یک راه فوق العاده برای برقراری ارتباط درازمدت با مشتریان، نشان دادن این موضوع به آنهاست که شما قدردان خریدشان هستید و برای مشتریانتان ارزش و احترام زیادی قائل می باشید. (Ib

 

دانلود مقاله رایگان با موضوع نام و نشان تجاری لوکس

  • 2